Przejdź do treści

Banki Centralne Podniosą Cenę Złota?

Ostatnie, nieśmiałe próby utrzymania ceny złota powyżej 1200 USD za uncję na nowo podniosły dyskusję o przyszłości żółtego metalu. Co jest zaskakujące, bardzo silne wsparcie dla ceny kruszcu może nadejść ze strony banków centralnych!

Ostatnie badania przeprowadzone przez Capital Economics jasno sugerują, że ostatni trend cenowy złota wyraźnie wspiera zakupy dokonywane przez banki centralne. Światowa Rada Złota szacuje, że zaledwie w ciągu I kwartału bieżącego roku globalne rezerwy banków centralnych urosły o ponad 120 ton złota!

W ciągu zaledwie trzech lat, udział tych instytucji w całkowitym popycie na żółty metal wzrósł z 2 proc do prawie 14 proc.

Analitycy oczekują, że trend ten będzie się umacniał w najbliższej przyszłości. Jest to ściśle związane z intensywnym wzrostem rynków wschodzących, zmniejszających zależność od amerykańskiej waluty. Złoto nie ma pod tym wyglądem żadnej atrakcyjnej alternatywy.

Obecnie, większość krajów rozwijających się lokuje w królewskim kruszcu niespełna 10 proc. swoich rezerw. W przypadku krajów bardzo wysoko rozwiniętych, liczba ta sięga nawet 70 proc.!

Jeżeli żółty metal na stałe wróci do łask bankierów centralnych, jego cena może drastycznie wzrosnąć. Aby wszystkie kraje świata zabezpieczyły kruszcem zaledwie 5 proc. swoich rezerw, niezbędny jest zakup ponad 8000 ton złota! Według ekspertów ANZ może to podnieść jego cenę nawet do 2000 USD ciągu jednej dekady!

14 komentarzy do “Banki Centralne Podniosą Cenę Złota?”

  1. Kiedyś napisano, że niska cena jest tak naprawdę prezentem od banków dla maluczkich. Bo banki kupują po woli i taniej ale mali inwestorzy przez to też mają taniej. Gdy banki stwierdzą, że czas na podwyżkę cen to wzmogą zakupy i cena skoczy. Rozsądnie.

  2. Złoto i tak już jest zabezpieczeniem na przyszłość, a jeśli jego cena miałaby jeszcze wzrosnąć do 2 tyś to tym bardziej brzmi dobrze:)

  3. Teraz Banki Centralne mają zagwostkę. Jak tu kupić złoto ale nie podnosząc ceny złota, by nadal utrzymywać przed „żuczkami” że to nic nie wartna inwestycja.

  4. Jak banki kombinują długofalowo, powinniśmy, się zainteresować.
    One przeważnie dobrze na tym wychodzą, warto się zasugerować i nabyć trochę „bezpiecznej gotówki”.

  5. Póki co to tylko spekulacje, niemniej jednak faktem jest iż w rzeczywistości banki centralne w coraz większym stopniu sięgają po kapitał który lokują w złocie. Z jednej strony – fajnie, ale czy ktokolwiek zapytał jakie kroki w tym kierunku poczynili „panowie z wiejskiej” ??
    Nawet jeśli BC wpłyną w znacznym stopniu na cenę złota to i tak nie będzie to w żadnym stopniu nasza zasługa :) Cieszyć będą mogli się Ci, którzy złoto już posiadają, natomiast cała reszta będzie powtarzać do znudzenia : ,,dlaczego nie kupowałem,kiedy był na to czas i cena !”

  6. Banki Centralne dobrze wiedzą co robią, najpierw duże zakupy złota na skale światową a potem jego ceny, prosta matematyka ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.