Przejdź do treści

Srebro – Prawdziwy Pieniądz Dla Mas

Historyczna rola srebra jest często marginalizowana, tymczasem mówiąc o zaletach standardu złota należy pamiętać, że srebro było jednostką dla niego komplementarną i niezbędną dla funkcjonowania systemu opartego na metalach szlachetnych.

Założyciele Stanów Zjednoczonych, tworząc najnowocześniejszy kodeks na świecie, taki system wpisali do swojej konstytucji. Jak mówi artykuł pierwszy, paragraf dziesiąty „żaden stan nie może (…) uznawać za ustawowe środki płatnicze jakichkolwiek środków poza złotą lub srebrną monetą”.

Ustawa o systemie monetarnym (’The Coinage Act’) z 1792 roku dolara definiowała jako srebrną monetę o wadze 371,25 granów (24,1 g) w przypadku czystego srebra lub 416 granów (27 g) dla „srebra standardowego” (próby 900).

Wartość złotych monet określana była właśnie w oparciu o srebro. Jedną uncję złota wyceniano na 16 uncji srebra, czyli ok 20 dolarów. Złoto uważano za metal dla elit, a srebro – dla mas. By gospodarka mogła właściwe funkcjonować, w obiegu musiały się znajdować obydwa metale.

Złoto jest konieczne, ponieważ zapewnia wysoką koncentrację wartości. Dla dużych instytucji i najbogatszych obywateli jest zatem najwygodniejszą formą gromadzenia środków. Srebro spełnia podobne funkcje, ale jest dostępne dla wszystkich.

Znajdujące się obecnie w światowym obiegu amerykańskie banknoty, potocznie nazywane dolarami, w rozumieniu konstytucyjnym wcale nimi nie są. Gdy w 1913 roku powoływano do życia Rezerwę Federalną, zapewniano, że jej działalność nie wpłynie na stosowanie złota i srebra w charakterze pieniądza. Stało się inaczej.

Thomas Jefferson uważał, że instytucje bankowe są większym zagrożeniem dla wolności, niż armia, a papierowe pieniądze – przy całej swej wygodzie – w porównaniu z zaletami metali szlachetnych, są niczym.

Obecnie żyjemy w czasach, których Jefferson nie mógłby sobie nawet wyobrazić – mobilne płatności, karty kredytowe, zakupy w Internecie. To wszystko stanowi nieodłączną część naszej codzienności, ale płacąc wirtualnym pieniądzem warto pamiętać o jego realnej wartości.

Dlatego gromadząc papierowe czy wirtualne oszczędności warto samemu oprzeć ich wartość na metalach szlachetnych. Na każde odłożone 1000 złotych, w metale ulokować 150 zł. W przypadku srebra – pieniądza dla mas – to naprawdę proste.

MW

17 komentarzy do “Srebro – Prawdziwy Pieniądz Dla Mas”

  1. Bardzo ciekawie napisany artykuł. Nikt przecież nie mówi by na hurra zainwestować wszystko i nie móc pójść np. do kina czy teatru. Ale odkładajmy właśnie około 15%. Od razu będzie „lepiej na duszy.”

  2. Takiego właśnie podejścia powinno się uczyć od podstawówki – oszczędzaj, inwestuj (och, te pamiętne czasy SKO:), a przy okazji dawać wiedzę o inwestycjach bezpiecznych i różnicach między złotem/srebrem, lokatą, funduszami i grą na giełdzie. A gdyby dzieciaki zagospodarowywały sobie 100pln miesięcznie, to wkraczając w dorosłe życie miałyby świetną pozycję finansową (w tym 15% w najbezpieczniejszej formie).

  3. Tym bardziej, że srebro już długo odstaje od współczynnika 16:1, obecnie na jedną uncję złota potrzeba 73 uncji srebra !!! Tylko czekać kiedy ta zależność zacznie wracać na swoje normalne tory.

  4. W tym wszystkim ważne jest to,żeby w ogóle oszczędzać. Systematycznie,jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na większe ilości to małymi krokami. Miesięcznie kupić chociaż jedną,dwie monety srebrne. Jak mówią… „Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka”:)

  5. Kolejny przykład na to, że tylko tak naprawdę metale szlachetne są w stanie uchronić nas przed dewaluacją pieniądza na przestrzeni lat.

    1. W 100% się zgadzam. Złoto , srebro to jest to co Nas zabezpieczy na przyszłość. Warto inwestować w siebie by się nie martwic o późniejsze „jutro” :)

  6. Pewnie, że pieniądz papierowy w porównaniu z zaletami metali szlachetnych jest niczym. Warto zaznaczyć, że pierwsze polskie złotówki (tymfy) były bite ze srebra, wprawdzie lichej próby ale zawsze to srebro i każdy tą walutą się posługiwał :)

  7. Wydawać by się mogło, że i w dzisiejszych czasach na złoto nie każdy może sobie pozwolić, dlatego niektórzy przychylni są bardziej do inwestycji w srebro. Na całe szczęście dzisiejsze mennice wychodzą na przeciw swoim klientom i produkują, także mniejsze sztabki aby każdy w miarę możliwości miał możliwość inwestowania w królewski kruszec :)

  8. Masy największy interes zrobią na zakupie srebra z taką marżą, która za 100 lat pozwoli im wyjść na zero. Interes zrobią ci od których jako frajerzy to srebro kupili !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.