Przejdź do treści

Terroryści Mają Nową Walutę!

W Internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia nowej waluty Państwa Islamskiego, o której pisaliśmy już w listopadzie.

Wszystko wskazuje na to, że brutalna organizacja faktycznie wybiła własne monety. Zdjęcia złotych dinarów pojawiły się na Twitterze syryjskich przeciwników ISIS, którzy twierdzą, że waluta terrorystów wkrótce trafi do obiegu.

Na opublikowanych zdjęciach widać dwie złote monety – jedną z wizerunkiem siedmiu kłosów, a drugą – z mapą świata. Zaprezentowane monety wyglądają więc bardzo podobnie do projektów ujawnionych przez dżihadystów pod koniec ubiegłego roku, kiedy to do sieci trafiły planowane wizerunki złotych, srebrnych i miedzianych monet.

Wartość monet ma sięgać od ok. 5 centów do ok. 700 dolarów. Nowa waluta ma pozwolić ISIS na uniezależnienie się od tych zachodnich, a środki jakimi dysponuje są ogromne. Państwo Islamskie kontroluje dziś znaczną część terytorium Syrii i Iraku, a swoje bogactwo opiera na kontroli złóż ropy na zajętych przez siebie terenach.

MW

12 komentarzy do “Terroryści Mają Nową Walutę!”

  1. Widać, że mają bardzo praktyczne podejście – będą mieli monety oparte na kruszcach i w każdym kraju na świecie będą spokojni o płynną walutę. A że przy okazji rzeczywiście uniezależnią się od najważniejszych światowych walut… Inne kraje mogły by się czegoś od nich niewątpliwie nauczyć

  2. Jak widać Państwo Islamskie wkracza w każdą dziedzinę życia, więc czemu nie w ekonomiczną. Własna waluta zwłaszcza złote dinary to już coś!

  3. Ciekawe czy jej wprowadzenie wywoła zwiększenie popytu na fizyczne złoto i srebro,tak jak to się zastanawialiśmy w listopadzie.

  4. Podobne plany miały już inne kraje. Państwa islamskie jednak nie mają chyba wyjścia i muszą być niezależne przez wprowadzenie swojej waluty. Ciekawe jakie będą tego konsekwencje…

  5. Isis najpierw by mogło postarać się na uznanie międzynarodowe. Bo póki co to takie trochę państwo podziemne. Ale całkiem rozsądnie kombinują by walutę uniezależnić od innych.

  6. Widzę, że Państwo islamskie to już nie tylko dobrze zorganizowane bojówki ale coraz lepiej działające państwo, tylko czekać, aż na stałe utworzą się ich granice…

  7. Myślę że Możecie się rozczarować i to mocno. Bo jak na takich „cwaniaków” przystało waluta ta ma być uznawana w kręgach islamistów i nie tylko. Dla tego przynajmniej na początku będą wykonywane w najlepszej próbie i w najwyższej jakości. Co ogólnie myślę na ten temat? Osobiście poproszę przynajmniej jedną!

  8. Można o ISIS mówić wiele złego (bądź same złe rzeczy, kwestia poglądów). Jak na razie tylko niszczą- zabytki, państwa, ludzi. Ale trzeba im przyznać, że wprowadzenie własnej waluty opartej na kruszcu jest zabiegiem bardzo roztropnym i silnie budującym. Niektórzy mogliby się od nich tego nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.