Przejdź do treści

Złoto Uratuje Greków?

Opera mydlana greckiego zadłużenia trwa w najlepsze. Greccy rządzący praktycznie pogodzili się z przynajmniej częściową niewypłacalnością swojego kraju, Międzynarodowy Fundusz Waluty opuszcza rozmowy, a cały świat finansów nawołuje do opuszczenia Strefy Euro.

Mimo tak poważnej sytuacji – Międzynarodowy Fundusz Walutowy posunął się do dyskryminacji Grecji, odmawiając jej finansowania, a z drugiej strony zapewniając o pełnym wsparciu dla Ukrainy!

Szefowa MFW jasno dała do zrozumienia, iż instytucja dalej będzie udzielać pożyczek Ukrainie, nawet kiedy ta będzie miała problemy z obsługą swojego zadłużenia. Tej samej Ukrainie, której minister finansów oświadcza, że obligacje państwowe nie są warte złamanego grosza, a w przypadku braku kolejnych transz pomocowych – cały kraj zbankrutuje.

Zdaje się, że w tej sytuacji MFW zdecydowanie pomylił pożyczkę z inwestycją kapitałową, do której finansowanie niewypłacalnej Ukrainy jest najbardziej zbliżone.

Takie stanowisko tłumaczone jest między innymi zasadami programowymi i polityką funduszu, która w ocenie ekspertów jawnie może prowadzić do nadużyć, a beneficjentami stają się państwa, które nie spełniają większości kryteriów.

Za koronny argument mający różnicować dofinansowanie obydwu państw, szefowa MFW podaje możliwość spłaty ukraińskich zobowiązań z rezerw banku centralnego. Prawda zdaje się być jednak zupełnie inna. Ukraina już teraz jest zadłużona w MFW na 5 mld dolarów, jej rezerwy walutowe praktycznie nie istnieją, a całe złoto zostało skonfiskowane, bądź sprzedane na wolnym rynku.

Jak na przekór, Grecja pod tym względem wypada nadzwyczaj dobrze. Według czerwcowego raportu Światowej Rady Złota – Helleni z 112,5 tonami rezerw złota zajmują 32. miejsce w światowym zestawieniu. Przy aktualnych cenach, rezerwy te wyceniane są na ok. 4 mld dolarów.

Czy Grecja zdecyduje się wykorzystać ostatni atut i pozbędzie się złota? Czy może w większym stopniu obawia się „ukrainizacji” i społecznego oburzenia? MFW już zaciera ręce, a Europejski Bank Centralny z uśmiechem drukuje pieniądze niezbędne do wykupu kruszcu…

Czytaj także:  Złoto Barometrem Ekonomicznym?