Przejdź do treści

Grecka Tragedia Przestaje Szokować: Analiza Rynku Złota

Mimo znaczących wzrostów, jakie miały miejsce już na samym początku tygodnia, inwestorzy wyraźnie wierzą w znalezienie porozumienia pomiędzy Grecją i jej wierzycielami. Nawet niepewność związana z wynikiem niedzielnego referendum musiała ulec presji znaczącego umocnienia dolara i rosnącego przekonania o wrześniowej podwyżce stóp procentowych w USA. To wszystko na nowo zepchnęło złoto poniżej 1170 USD za uncję.

Weekendowa decyzja greckiego rządu o zawieszeniu rozmów i rozpisaniu referendum ws. przyjęcia planu restrukturyzacji zadłużenia zaowocowała jednym z najsilniejszych otwarć, jakie widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Już na starcie notowań osiągnęliśmy tygodniowe maksimum na poziomie ok. 1185 USD (ok. 4498 PLN) za uncję. Jednak w dalszej części dnia gwałtowne umocnienie dolara oraz presja na porozumienie z Grecją znacząco osłabiły popyt na bezpieczne aktywa, a złoto zakończyło dzień wynikiem ok. 1179 USD (ok. 4475 PLN) za uncję.

Wtorkowa sesja, ze względu na brak nowych doniesień w sprawie Grecji oraz pozytywny odczyt dotyczący nastrojów konsumenckich w Stanach Zjednoczonych, kolejny raz przebiegała pod dyktando sprzedaży, a cena żółtego metalu spadła tym razem do ok. 1172 USD (ok. 4448 PLN) za uncję. Kolejny dzień, za sprawą wyższych od oczekiwanych wskaźników zatrudnienia ADP oraz PMI dla przemysłu w USA, poskutkował dalszą obniżką, sięgającą ok. 1168 USD (ok. 4434 PLN) za uncję.

Czwartkowa sesja, oprócz cotygodniowych danych o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, przyniosła nam także wyczekiwany wskaźnik zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce. W ostatnim miesiącu bezrobocie w Stanach Zjednoczonych spadło 0,2 proc. do niespotykanego od 2008 roku poziomu 5,2 proc. Mimo to, rozbudzone nastroje, co do wrześniowej podwyżki stóp procentowych, musiały zejść na dalszy plan ze względu na wyraźnie słabsze od prognoz wyniki liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, czy nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych oraz dotkliwe rewizje tych wskaźników, dotyczące poprzednich okresów. Na fali tych informacji złoto wybiło się dołka przy 1160 USD (ok. 4403 PLN) za uncję, aby u zbiegu sesji ustabilizować cenę na poziomie ok. 1165 USD (ok. 4422 PLN) za uncję.

Piątkowa sesja przebiegała niezwykle leniwie, co było spowodowane dniem wolnym w USA. Niski wolumen transakcji i mała płynność rynku przełożyły się na symboliczne wzrosty, zatrzymując się już przy ok. 1168 USD za uncję. Takie zachowanie spowodowane było również oczekiwaniem na greckie referendum, które miało odbyć się w weekend.

Jak już przekonaliśmy się w ostatnim tygodniu, cena złota staje coraz mniej wrażliwa na kolejne niepokoje nadciągające z Grecji, a inwestorzy coraz silniej wierzą w możliwe porozumienie. Negatywny wynik niedzielnego referendum zapewne przełoży się na silne otwarcie notowań, jednak w kolejnych dniach kruszec znów może znaleźć się pod presją sprzedażową.

Paweł Żuk
Główny analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

19 komentarzy do “Grecka Tragedia Przestaje Szokować: Analiza Rynku Złota”

    1. No to czekamy na powrót drachmy i jedziemy na wakacje na Kretę, bo z Naszego punktu widzenia to chyba najbardziej namacalny plus

 1. Jeśli porównać zadłużenie Grecji a Polski i perspektywy jakie są przed naszym krajem to zamiast pisać o Grecji skupmy się raczej na naszej sytuacji, bo jest dramatyczna.
  Wszystko zostało sprzedane…
  Grecja ma przynajmniej turystykę , która nie pozwoli jej,,upaść” . My mamy co ?

 2. Grecja roluje swoje długi. Nie zamierzają i nigdy zamierzali ich spłacić. Zaciągają kolejne pożyczki aby spłacić poprzednie zobowiązania. Banki pożyczają bankom w kółko. Potrzebny jest RESET, który jest tylko kwestią czasu. Plan jest dobry… Kilkuletni kryzys aby znowu się odrodzić na nowo… A jaki będzie to miało wpływ na rynek, na waluty i gospodarki to dopiero zobaczymy. Kolorowe niektórym nie będzie – to jest pewne

 3. Grecja już od kilku lat upada i upaść nie może. Nic dziwnego, że wszyscy się przyzwyczaili. Chociaż jak w końcu upadnie to będzie ciekawie na rynkach.

  1. Ja myślę Patryk (nawet w świetle tego co sam napisałeś), że nie za szybko to nastąpi… A wszyscy mamy juz dosyć tego tematu. Po prostu się „przejadł”

 4. Do poniedziałku 13 lipca greckie władze po raz kolejny przedłużyły okres zamknięcia banków. Przez ten czas dzienny limit wypłat z bankomatów wynosi 60 euro. – Sytuacji naprawdę nie zazdroszczę…aczkolwiek fakt nagłówki w stylu ” GRECKA TRAGEDIA” szokują coraz mniej.

 5. Aż dziw bierze że w tak niespokojnych momentach patrząc z perspektywy geopolitycznej złoto jest tak tanie – Grecja i jej problemy, ISIS i jej działania, niepokoje o wyspy Chińskie czy działania Rosji wobec Ukrainy.

 6. Jednym z takich niepokoi na które złoto może być wrażliwe w przyszłości na pewno może być obniżenie sankcji nałożonych na Iran, a ich ogromne rezerwy w złocie sprowadzone z banku w RPA mogą być niekoniecznie przeznaczone tylko na rozwój gospodarki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.