Przejdź do treści

Iran, Złoto i Broń Nuklearna

Jak się okazuje, nie tylko państwa europejskie dokonują repatriacji swojego kruszcu. W ostatnim tygodniu Iran sprowadził do kraju aż 13 ton złota.

Kruszec należący do Irańskiego Banku Centralnego przez dwa lata przetrzymywany był w RPA, w ramach zachodnich sankcji nałożonych na kraj za rozwijanie programu atomowego. Jak podaje irańska telewizja, w ramach sankcji łącznie zamrożono środki o wartości blisko 100 miliardów dolarów.

Dzięki niedawnym negocjacjom przeprowadzonym w Wiedniu z sześcioma światowymi potęgami, Iranowi udało się osiągnąć kompromis. Sankcje są stopniowo zmniejszane i kraj zdobywa nowe źródła finansowania.

Co ważne – fakt, ze irańskie PKB urosło w zeszłym roku o 3 proc. wyraźnie pokazuje, że z pozoru surowe sankcje w rzeczywistości i tak są nieefektywne.

17 komentarzy do “Iran, Złoto i Broń Nuklearna”

 1. Jak można przeczytać na Money.pl ” …część ekspertów prognozuje, że całkowite uchylenie sankcji może nastąpić już w okolicach grudnia, jeśli w najbliższych tygodniach uda się zawrzeć końcową umowę w sprawie kontroli irańskiego programu nuklearnego.”
  Ciekawe czy się dogadają…

  1. Już wiele razy historia pokazywała, że niestety Iranowi nie można ufać w kwestii kontrolowania ich programu nuklearnego…

  1. Sankcje zawsze da się obejść, bo nigdy nie ma tak, że wszystkie kraje je nakładają,
   zawsze są jakieś wyjątki i to z nimi robi się wymianę handlową.
   Nie zapominajmy też, że w przypadku Iranu na PKB niewątpliwy i ogromny wpływ ma sprzedaż ropy, więc mają za co się rozwijać. A, że złoto ściągają do domu to mnie nie dziwi

   1. Dokładnie tak jak kolega wyżej zwrócił uwagę dotyczącą sankcji na Rosji. Kraj się rozwija i to dobrze jeżeli widać 3 % wzrost PKB. Iran ma czym manewrować :)

 2. dokładnie, jednak najwyraźniej bardziej przydatne Polsce jest bezzwrotne inwestowanie w ukraińskich uciekinierów .

 3. gospodarka nie znosi pustki i sankcje wbrew pozorom tylko przenoszą punkt grawitacyjny przepływu pieniądza z jednej strony na drugą. Co do ściągania złota to strategia względnie sensowna, choć w wypadku wojny, a rejon Iranu raczej na wojnę jest podatny, może okazać sięstrategią dość karkołomną – jak w przypadku grabierzy pieniędzy ze skarbców przez Państwo Islamskie z zajmowanych terenów.

 4. Wydaje się że ostatnimi czasy, w Europie nic nie działa tak jak powinno. Oddajmy im złoto, podarujmy materiały do produkcji broni i zapewnijmy pracowników – aby wszystkim żyło się lepiej :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.