Przejdź do treści

Nowe Technologie Rozwijają Handel Diamentami

Diament – najcenniejszy z kamieni – już wkrótce dołączy do najbardziej elitarnego grona surowców. We wrześniu uruchomiona zostanie pierwsza cyfrowa platforma do handlu diamentami, oparta na fizycznych kamieniach.

Wprowadzając nowoczesną technologię wymiany, The Singapore Diamond Investment Exchange pragnie stworzyć zupełnie nową klasę ekskluzywnych aktywów, która śmiało będzie mogła konkurować z metalami szlachetnymi.

Co najważniejsze – inwestorzy otrzymają transparentną alternatywę dla zakupów u lokalnych dilerów, którzy w dużej mierze nie podlegają żadnym regulacjom i nadzorowi. Pomysł okazał się na tyle rewolucyjny, że znany miliarder, Jim Rogers, postanowił sfinansować to przedsięwzięcie.

W handlu dostępne będą zarówno całe koszyki ocenianych laboratoryjnie kamieni, jak również pojedyncze egzemplarze przeznaczone dla akredytowanych handlarzy i inwestorów. Diamenty wycenianie będą na bieżąco, na podstawie ceny równoważącej popyt i podaż w danej chwili. Za dostawy kamieni w całym przedsięwzięciu odpowiedzialna będzie firma India’s Bharat Diamond Bourse.

Pierwszy na świecie mechanizm cenowy ustalający ceny diamentów w czasie rzeczywistym oraz rewolucyjny silnik transakcyjny, dopasowujący 500 tys. transakcji na sekundę – to dwie największe zalety projektu, które mają przekonać największych inwestorów na świecie.

Jak mówi założyciel i prezes The Singapore Diamond Investment Exchange „każdego roku, w cenach hurtowych sprzedaje się diamenty warte ok. 22 mld USD. Jeśli damy handlarzom szanse dokonywania transakcji po cenach w czasie rzeczywistym i komfort pracy na nadzorowanym rynku, liczba ta może śmiało urosnąć nawet do 100 mld USD w ciągu 2 lat”.

Kolejnym krokiem na drodze rozwoju ma być rozszerzenie platformy o nowe instrumenty, w tym kontrakty futures – tak bardzo popularne w handlu tradycyjnymi surowcami.

Czytaj także:  Awantura o diamenty Leonardo DiCaprio