Przejdź do treści

Nowe Technologie Rozwijają Handel Diamentami

Diament – najcenniejszy z kamieni – już wkrótce dołączy do najbardziej elitarnego grona surowców. We wrześniu uruchomiona zostanie pierwsza cyfrowa platforma do handlu diamentami, oparta na fizycznych kamieniach.

Wprowadzając nowoczesną technologię wymiany, The Singapore Diamond Investment Exchange pragnie stworzyć zupełnie nową klasę ekskluzywnych aktywów, która śmiało będzie mogła konkurować z metalami szlachetnymi.

Co najważniejsze – inwestorzy otrzymają transparentną alternatywę dla zakupów u lokalnych dilerów, którzy w dużej mierze nie podlegają żadnym regulacjom i nadzorowi. Pomysł okazał się na tyle rewolucyjny, że znany miliarder, Jim Rogers, postanowił sfinansować to przedsięwzięcie.

W handlu dostępne będą zarówno całe koszyki ocenianych laboratoryjnie kamieni, jak również pojedyncze egzemplarze przeznaczone dla akredytowanych handlarzy i inwestorów. Diamenty wycenianie będą na bieżąco, na podstawie ceny równoważącej popyt i podaż w danej chwili. Za dostawy kamieni w całym przedsięwzięciu odpowiedzialna będzie firma India’s Bharat Diamond Bourse.

Pierwszy na świecie mechanizm cenowy ustalający ceny diamentów w czasie rzeczywistym oraz rewolucyjny silnik transakcyjny, dopasowujący 500 tys. transakcji na sekundę – to dwie największe zalety projektu, które mają przekonać największych inwestorów na świecie.

Jak mówi założyciel i prezes The Singapore Diamond Investment Exchange „każdego roku, w cenach hurtowych sprzedaje się diamenty warte ok. 22 mld USD. Jeśli damy handlarzom szanse dokonywania transakcji po cenach w czasie rzeczywistym i komfort pracy na nadzorowanym rynku, liczba ta może śmiało urosnąć nawet do 100 mld USD w ciągu 2 lat”.

Kolejnym krokiem na drodze rozwoju ma być rozszerzenie platformy o nowe instrumenty, w tym kontrakty futures – tak bardzo popularne w handlu tradycyjnymi surowcami.

18 komentarzy do “Nowe Technologie Rozwijają Handel Diamentami”

  1. Myślę, że diament ze złotem mało będzie konkurencyjny, chociaż Rosjanie i Chińczycy z pewnością będą napędzać rynek tychże kamieni.

 1. Znowu krok do przodu. A to dopiero początek…Pożyjemy,zobaczymy czy rzeczywiście sprzedaż diamentów aż tak wzrośnie.

  1. Czy wzrośnie nie wiadomo ale na pewno wiele ułatwi :)
   Cieszę się, że na rynku inwestycji alternatywnych jest jakis ruch !

  2. Myślę, że nie wpłynie to jakoś znacząco na sprzedaż jeśli uwzględniamy drobnych inwestorów, natomiast inaczej sprawa będzie się zapewne miała z „grubymi rybami” ;)

 2. Inwestycja w diamenty stanie się dosc powszechna dopiero wtedy, gdy ich cena będzie na tyle wysoka, ze nasze państwo bedzie stac na killa karatow :) I wszyscy będą się z nas śmiać znowu z Putinem na czele, ktory wykupi polowe swiatowych zasobow

 3. Świetny pomysł. Spore ułatwienie dla zainteresowanych nabywców diamentów. Plus za mechanizm cenowy ustalający ceny diamentów w czasie rzeczywistym. Na pewno zwiększy to liczbę sprzedanych diamentów na świecie. Łatwiej też będzie kontrolować wykonywane transakcje.

 4. ciekawe, choć ja jestem sceptykiem co do zakupów tego typu 'produktów’ online. wirtualne giełdy napawają mnie pomimo wszystko pewnymi obawami, nawet jeśli kontrahenci okażą się rzetelni, to tego typu przedsięwzięcia narażone są na ataki hakerów lub nieuczciwych pracowników. przykłady można by mnożyć, np jak MtGox

  1. też jestem lekko sceptyczny, chociaż i pełen nadziei, bo taka platforma usprawni obrót kamieniami, ale także spowoduje ponowne zainteresowanie inwestorów.
   Ogólnie zmiana na plus, ale platforma musi być dobrze zarządzana

 5. Dobrze,że jest takie zainteresowanie tymi pięknymi kamieniami szlachetnymi, zasługują na nie. Nowa platforma znajdzie też nowych nabywców, inwestorów i na pewno zwiększy to sprzedaż diamentów.

 6. Inicjatywa jest, „byki” już się tym zainteresowały, więc pozostaje nam zacząć obserwować rynek kamieni :) Pozornie, sam początek zapowiada się całkiem nieźle, aczkolwiek rozważnie powiem : Pożyjemy-zobaczymy :)

 7. Kolejne potwierdzenie, że lokata kapitału nie zawsze musi wiązać się ze złotem, brylanty czy srebro również są idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących uchronić swoje oszczędności przed dewaluacją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.