Przejdź do treści

Piwo Na Wagę Złota

 

Mówiąc o złocie, część analityków uparcie skupia się na jego notowaniach w amerykańskim dolarze i snuje czarne wizje. Tymczasem istotą gromadzenia złota jest utrzymywanie siły nabywczej posiadanego majątku.

Pisaliśmy już o tym, że mimo upływu stuleci, za uncję złota wciąż można kupić elegancki męski strój i właśnie takie przykłady – z codziennego życia – najlepiej pokazują prawdziwą siłę pieniądza.

Dziennik The Economist do prezentowania wartości poszczególnych walut używa popularnego Big Maca, a firma Incrementum zaprezentowała niedawno siłę nabywczą złota zmierzoną… piwem.

Cena litrowego piwa, serwowanego podczas Oktoberfest w Monachium, od 1950 roku wzrosła z 0,82 EUR (po przeliczeniu) do 9,90 EUR w ubiegłym roku.

Jeśli zmierzyć cenę piwa złotem, w 2014 roku – mimo dekad inflacji – za jedną uncję kruszcu można było kupić 97 litrów piwa, czyli nieco więcej niż 65 lat wcześniej.

Szczyt relacji pieniądz/piwo nastąpił w 1980 roku, kiedy to za jedną uncje złota można było kupić aż 227 litrów piwa. Warto zwrócić uwagę, że ponieważ średnia, historyczna relacja wynosi 87 – dzisiejsza wycena kruszcu jest relatywnie wysoka.

Jeśli ogromne, litrowe piwo sprzedawane na bawarskim festiwalu wydaje się zbyt dalekim przykładem oderwanym od polskiej rzeczywistości – przyjrzyjmy się cenom u nas w kraju. Poniżej prezentujemy wykres przestawiający relację cen złota w naszej walucie i najpopularniejszego piwa w półlitrowej butelce.

W latach 1999-2014 za jedną uncję złota średnio można było kupić 900 butelek złocistego napoju. W ubiegłym roku było to aż 1397. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że złoto to jedyny prawdziwy pieniądz?

zloto piwo w PolsceMW

Czytaj także:  Flash Crash, Czyli Kulisy Złotego Krachu