Przejdź do treści

Piwo Na Wagę Złota

 

Mówiąc o złocie, część analityków uparcie skupia się na jego notowaniach w amerykańskim dolarze i snuje czarne wizje. Tymczasem istotą gromadzenia złota jest utrzymywanie siły nabywczej posiadanego majątku.

Pisaliśmy już o tym, że mimo upływu stuleci, za uncję złota wciąż można kupić elegancki męski strój i właśnie takie przykłady – z codziennego życia – najlepiej pokazują prawdziwą siłę pieniądza.

Dziennik The Economist do prezentowania wartości poszczególnych walut używa popularnego Big Maca, a firma Incrementum zaprezentowała niedawno siłę nabywczą złota zmierzoną… piwem.

Cena litrowego piwa, serwowanego podczas Oktoberfest w Monachium, od 1950 roku wzrosła z 0,82 EUR (po przeliczeniu) do 9,90 EUR w ubiegłym roku.

Jeśli zmierzyć cenę piwa złotem, w 2014 roku – mimo dekad inflacji – za jedną uncję kruszcu można było kupić 97 litrów piwa, czyli nieco więcej niż 65 lat wcześniej.

Szczyt relacji pieniądz/piwo nastąpił w 1980 roku, kiedy to za jedną uncje złota można było kupić aż 227 litrów piwa. Warto zwrócić uwagę, że ponieważ średnia, historyczna relacja wynosi 87 – dzisiejsza wycena kruszcu jest relatywnie wysoka.

Jeśli ogromne, litrowe piwo sprzedawane na bawarskim festiwalu wydaje się zbyt dalekim przykładem oderwanym od polskiej rzeczywistości – przyjrzyjmy się cenom u nas w kraju. Poniżej prezentujemy wykres przestawiający relację cen złota w naszej walucie i najpopularniejszego piwa w półlitrowej butelce.

W latach 1999-2014 za jedną uncję złota średnio można było kupić 900 butelek złocistego napoju. W ubiegłym roku było to aż 1397. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że złoto to jedyny prawdziwy pieniądz?

zloto piwo w PolsceMW

17 komentarzy do “Piwo Na Wagę Złota”

    1. Justyna, złota może nie… Ale piwo z syropem kokosowym, niebo w gębie ;) Polecam :D
     A przelicznik złota na ilość piw, na pewno przemawia do wieeeeluuu Panów ia także niektórych Pań ;)

 1. Nie ma to, jak mierzyć wartość złota płynnym złotem ;)
  Studenckie czasy i dawne przeliczniki się przypomniały, aż mi się łezka w oku kręci ;)

 2. Tak naprawdę to każdy produkt można przeliczyć na złoto, ale piwo na wagę złota jest przedstawione w sposób szczególnie wymownie i obrazowo. Brawo!

 3. proponuję przelicznik, złoto – na bułki….a co….jak szaleć to na całego i zbierać suche jako alternatywę dla złota, bo i ugryźć będzie można !!!

 4. Gdyby wszyscy Piwosze zdawali sobie sprawę z siły nabywczej złota, to popyt na złoty kruszec byłby duużo większy..;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.