Przejdź do treści

Srebro Skorzysta Na Energii Słonecznej?

W ubiegłym roku nowe instalacje solarne, o łącznej wartości ponad 40 gigawatów, podniosły globalne moce energii słonecznej do 180 gigawatów. To ogromny wzrost, bo w ciągu roku moce te zwiększyły się aż o 28,7 proc. Co więcej, w ciągu ostatnich czterech lat – wzrosły już czterokrotnie!

Czemu ma to znaczenie dla inwestorów? Na budowę każdego panelu słonecznego zużywa się od 15 do 20 gramów srebra!

Choć udział energii słonecznej w globalnych źródłach energii to dziś zaledwie 0,8 proc., w ciągu ostatnich lat zdążył się już podwoić. Ponieważ energia słoneczna, w odróżnieniu od węgla czy ropy naftowej, nie spotka się z problemem wyczerpania zasobów, udział ten będzie rósł, a wraz z nim – popyt na kruszec.

 

17 komentarzy do “Srebro Skorzysta Na Energii Słonecznej?”

  1. Dobra wiadomość dla osób posiadających srebro inwestycyjne, którego cena jest rekordowo niska i zachęta dla tych, którzy chcą długofalowo czerpać profity z pewnej lokaty :)

  2. W planach jest zwiększenie energii elektrycznej pochodzącej z energii słonecznej i co za tym idzie można się spodziewać zwiększenia popytu na srebro na produkcje paneli :) Ale srebro ma także coraz większe zastosowanie w medycynie, elektronice, fotografii …
    Także warto inwestować bo srebro z dnia na dzień zyska na wartości :)

  3. Na oczach widać, jak w Polsce buduje się coraz więcej solarów, podpatrują co się dzieje za zachodzie i zakładają, nawet sąsiad zamontował tydzień temu na dachu :D

    1. Na zachodzie to każdy dom posiada panele słoneczne. U nas dopiero się to rozwija :D Co do srebra już wielokrotnie każdy z nas zwrócił uwagę jak dużą rolę odgrywa srebro w przemyśle – jak dla mnie żadna nowość ww art. ;)

  4. No tak, ale należy dodać, że w Polsce montowanie solarów nie jest opłacalne. To powoduje duże zahamowanie w montowaniu ekologicznej energii. Jest to spowodowane tym że zanim inwestycja w solar się zwróci, to już trzeba panele wymienić na nowe, bo się zużywają. Przy nakładzie światowym wartym 0,8% to jest to jeszcze za mało aby mówić o zwiększeniu popytu na srebro. Należy tu podkreślić że i tak szerokie światowe zapotrzebowanie srebra w przeróżnych dziedzinach powoduje że z roku na rok bilans i tak jest ujemny.

  5. Energia odnawialna na wagę … srebra. Nie uważam by sam przemysł fotowoltaiczny, przynajmniej na aktualnym poziomie, miał realny wpływ na skok ceny srebra, jednakowoż może przyczynić się do jej umocnienia, a w naprawde dalekiej przyszłości może nawet rokować na wzrost popytu-ceny. Z drugiej strony patrząc na platynę, która jest dość szeroko stosowana w elektronice i przemyśle samochodowym (katalizatory) cena okazała się zachowywać inaczej niż logika mogła by wskazywać przy zwiększającym się popycie, czyli spadła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.