Przejdź do treści

Teksas: Jak Pomieścić Tony Złota?

Jak pisaliśmy kilka tygodni temu, Teksas zażądał od Rezerwy Federalnej zwrotu swojego złota. Agencja Associated Press donosi jednak, że amerykański stan stanął teraz przed poważnym problemem – gdzie to wszystko bezpiecznie pomieścić?

Według nowego prawa, 5600 sztab złota ma zostać przetransportowanych do Teksasu z nowojorskich skarbców Fed-u. Nie określono jednak gdzie konkretnie je zdeponować, a budowa nowego skarbca to poważny wydatek.

Ustawa, którą już w 2013 roku przedstawił republikanin Giovanni’ego Capriglione, zakładała koszt budowy Teksańskiego Depozytu Złota rzędu 23 milionów dolarów. To ogromna kwota, bo – dla porównania – dzisiejszy koszt budowy Fort Knox wyniósłby tylko nieco ponad 9 milionów.

Aby rozwiązać palący problem finansowania skarbca, Capriglione zaproponował, że mogłaby go zbudować prywatna firma, która następnie miałaby możliwość odpłatnego wynajmowania powierzchni, w tym także prywatnym inwestorom.

Jak z dumą podkreśla gubernator Teksasu Greg Abbott, Teksański Depozyt Złota stanie się pierwszą tego typu instytucją na poziomie stanowym. Jego powstanie ma znacząco zwiększyć bezpieczeństwo i stabilność teksańskich rezerw, a także zatrzymać pieniądze miejscowych podatników, do tej pory wydawane na przechowanie kruszcu poza granicami stanu.

MW

16 komentarzy do “Teksas: Jak Pomieścić Tony Złota?”

 1. Pomysł ze sprowadzeniem dobry. Ciekawe tylko jaka firma budowlana pójdzie na to by zrobić taki skarbiec ze swoich pieniędzy.

 2. Szczerze to spodziewałem się, że na budowę skarbca z prawdziwego zdarzenia będzie potrzebna większa suma pieniędzy.
  Muszę przyznać, że trochę to dla mnie dziwna sytuacja – najpierw domagać się zwrotu złota a potem nie wiedzieć gdzie je schować – coś mi tu lekkim populizmem pachnie, bo spodziewałem się, że ten problem już rozwiązali skoro się domagali zwrotu

   1. haha i każdy będzie mieć coś z tego bo nie wierzę, że z dobrego serca. powiedzenie „za darmo umarło „nie wzięło się z palca :)

 3. Totalny brak logiki w ich postępowaniu. Po co upominać się o zwrot depozytu, skoro stwarza to nowy problem, jakim jest brak miejsca do jego przechowania? Nie mieli Teksańczycy problemów, to poprosili o zwrot depozytu…

 4. :) niby brak logiki ale przydałby się nam taki problem:) Niestety problemem Polski jest znikoma ilość rezerw złota więc my takich rozterek mieć nie będziemy…

 5. Pomysł na zatrzymanie pieniędzy miejscowych podatników nie taki głupi ! Swoją drogą ciekawe czy prognozowano —>po jakim czasie zwróci się koszt tejże inwestycji:)

 6. Mam taki pomysł, złoto niech dadzą do przechowania pod zastaw ludności cywilnej, uiszczając co miesiąc niewielką opłatę za przechowanie. :)

 7. Patrząc pod kątem budowy nowego skarbca, faktycznie mogło by się wydawać że rząd stanu teksas stawia przed sobą nie lada wyzwanie. Jednak gdyby spojrzeć na ten problem długofalowo, może się okazać że Teksas, może na tym bardziej zyskać niż stracić :)

 8. Z jednej strony poważna inwestycja ale z drugiej będzie to skarbiec służący teksańczykom na długie lata, a przy okazji jeśli rzeczywiście służyłby on również prywatnym inwestorom to mógłby szybko zacząć na siebie zarabiać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.