Przejdź do treści

Złoto Nazistów Odnalezione Pod Drzewem!

Niemiecki archeolog-amator przypadkiem natrafił na historyczną kolekcję złotych monet wartych ok. 200 tysięcy złotych. Eksperci uważają, że skarb zakopano w czasach hitlerowskich, być może tuż po II wojnie światowej.

Uzbrojony w wykrywacz metali, Florian Bautsch znalazł monety w dziurze wśród korzeni drzewa na północy Niemiec. Amatorowi udało się wydobyć dziesięć złotych numizmatów, ale gdy na miejscu zjawili się profesjonaliści – odkryto kolejnych 207.

Złote monety z Francji, Belgii, Włoch i Austrowęgier pochodzą z lat 1831-1910 i są w doskonałym stanie. A to dlatego, że pakunki były bardzo dobrze zabezpieczone. Znajdowały się na nich aluminiowe plomby, na których widnieją swastyki i napisy „Reichsbank Berlin 244”. Według ekspertów powstały one po 1940 roku.

Skarb znajdował się wśród korzeni ok. 50-letniej sosny, która wyrosła już po jego zakopaniu. Oznacza to, że monety ukryto tu pod koniec wojny lub tuż po jej zakończeniu – powiedział agencji Reuters Mario Pahlow, miejscowy archeolog.

Ekspert dodaje, że złoto zapewne należało do rezerw Reichsbanku, a fakt, że zostało zakopane wskazuje, że zostało z banku skradzione. Co więcej – złodziejem najprawdopodobniej był ktoś, kto pracował dla banku III Rzeszy.

Czytaj także:  Najsłynniejsze Monety Świata: Liść Klonowy