Przejdź do treści

Cena Złota Spada, a Sprzedaż Rośnie

Za sprawą najniższych od 2010 roku cen, sprzedaż złota w największych mennicach świata rośnie! Jak podała australijska Perth Mint, sprzedaż kruszcu wzrosła w lipcu do najwyższego poziomu od dziewięciu miesięcy.

Łączna sprzedaż złotych monet (Kangurów) i sztabek inwestycyjnych wyniosła tam nieco ponad 51 tys. uncji, czyli aż o 20 tysięcy więcej niż jeszcze w czerwcu. Za złotem podążyło srebro, którego w Australii sprzedano 746 tys. uncji, czyli blisko dwa razy więcej niż w czerwcu.

Podobnymi sukcesami pochwaliła się także Mennica Stanów Zjednoczonych, mimo że okres wakacyjny zwykle nie był dla niej szczególnie udany. Tymczasem sprzedaż złotych Orłów w ubiegłym miesiącu była najwyższa od kwietnia 2013 roku i wyniosła aż 170 tys. uncji. To ponad dwa razy więcej niż w czerwcu i blisko sześć razy więcej niż rok temu!

I znów – w Ameryce trendy wzrostowe zanotowało także srebro, którego mennicy udało się sprzedać ponad 5,5 miliona uncji, czyli o 14 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i aż o 18 proc. więcej niż rok temu. A wszystko to mimo faktu, że od 8 do 26 lipca mennica musiała znacznie ograniczyć produkcję w związku z wyczerpaniem się zasobów kruszcu.

Analitycy uprzedzają jednak, że silny wzrost popytu konsumenckiego na złoto może nie przełożyć się na wzrost notowań kruszcu, bo nie wszędzie sytuacja wygląda równie różowo. W Azji inwestorzy wyraźnie oczekują na dalsze spadki i wstrzymują się z zakupami.

Doszło nawet do tego, że wolumen transakcji na międzynarodowym parkiecie Giełdy Złota w Szanghaju zanotował wczoraj wynik na poziomie… zero! To już drugi taki przypadek od lipca i ma bezpośredni związek z fatalną sytuacją na chińskiej giełdzie i brakiem płynności posiadanych przez inwestorów aktywów.

MW

Czytaj także:  Dlaczego Bank Anglii Porzucił Standard Złota?