Przejdź do treści

Dewaluacja Juana, Złoto w Górę!

Dziś rano świat obiegły niespodziewane wieści – Ludowy Bank Chin zdecydował się na dewaluację juana o prawie 2 proc.

Decyzja jest reakcją na słabe wyniki eksportu, który w ubiegłym miesiącu skurczył się o ponad 8 proc. Tańszy juan ma sprawić, że chińskie produkty będą bardziej konkurencyjne na zachodnich rynkach.

A o to Chińczykom coraz trudniej. W ciągu ostatniej dekady koszty produkcji wzrosły tam blisko ośmiokrotnie, i choć pozostają niższe niż na Zachodzie – coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie produkcji bliżej docelowego odbiorcy. Takie decyzje w ostatnim czasie podjęły m.in. Apple, Whirpool i Motorola.

Ponieważ Chiny nie przestawiły się jeszcze na gospodarkę opartą na popycie wewnętrznym i nie korzystają z gigantycznego, ponad miliardowego rynku zbytu, słabe dane dot. eksportu boleśnie w nie uderzają.

Obecnie chińska gospodarka rozwija się najwolniej od prawie ćwierćwiecza. Choć jeszcze nie tak dawno prognozy mówiły o nawet 10 proc. wzrostu, wielu ekspertów uważa dziś, że w perspektywie najbliższych kilku lat wzrost PKB wyhamuje do 5-6 proc.

Mieszkańcy Chin pozbywają się więc coraz mniej wartego juana i stawiają na tradycyjne aktywa, w tym złoto – jedyną walutę, która nie straci na wartości w wyniku złych decyzji władz.

MW

Czytaj także:  Złoto Znów Się Umacnia: Analiza Rynku