Przejdź do treści

Dlaczego Rządowe Monety Są Tak Ważne?

Każdy z nas doskonale kojarzy oficjalne, rządowe monety bulionowe takie jak Amerykański Orzeł czy Kanadyjski Liść Klonowy. Mimo dotkliwej obniżki cen srebra, państwowe mennice regularnie informują nas o pobiciu kolejnych rekordów sprzedaży i wyprzedaniu całego nakładu.

Wciąż rosnący apetyt inwestorów na srebrne monety bulionowe rodzi masę pytań. Skoro popyt na monety stale się zwiększa, to dlaczego cena metalu zalicza lot nurkowy? Jedną z podstawowych odpowiedzi jest bardzo mały (ok. 14 proc.) udział monet w globalnej podaży białego metalu. Wielu uważa taki udział za absolutnie nic nieznaczący. Czy aby na pewno?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których popyt i podaż srebrnych monet ma kluczowe znaczenie dla całego globalnego rynku. Najważniejszym z nich jest możliwość bardzo gwałtownego wzrostu popytu na srebro. Kiedy rozpoczął się kryzys 2008 roku, popyt na srebrne Amerykańskie Orły podwoił się. Kiedy zasadniczy kryzys zmierzał ku końcowi, a świat wytrwale zmagał się z jego skutkami – popyt znów się podwoił, a przecież doskonale pamiętamy znaczący wzrost ceny w tamtym okresie.

Czy popyt może się podwoić po raz kolejny? Niezaprzeczalnie tak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że sytuacja globalnej gospodarki jest o wiele bardziej niebezpieczna niż przed 2008 rokiem. Cena ropy załamała się, kolejne kraje popadają w deflację i stagnację przy zerowych stopach procentowych, a najważniejszymi decydentami rynków stały się banki centralne i ich irracjonalne decyzje.

Kolejnym bardzo ważnym powodem jest możliwa konfrontacja rynku fizycznego metalu z metalem papierowym, w związku z niepoprawnymi szacunkami popytu i podaży. Chiny, będąc największym na świecie fizycznym rynkiem metali szlachetnych, nie mają obowiązku raportowania dostaw srebra do swoich największych giełd.

Co ważniejsze, w skali globalnej dochodzi do stałego niedoszacowania popytu inwestycyjnego. Dzieje się tak m.in. dlatego, że np. na giełdzie w Szanghaju srebro domyślnie uznawane jest za „komercyjne”, nie zaś „inwestycyjne”. To błąd, bo sztabki komercyjne ważą ok. 1000 oz, a inwestorzy dokonują przecież wypłat w formie sztabek o wadze od 1 kg.

Czytaj także:  Księżycowa Inwestycja 2016 – Rok Małpy

Jak widać, srebro już niedługo powinno odkryć swoje karty, a konfrontacja z rynkiem fizycznym jest nieuchronna. W świetle powyższych informacji, rządowe monety bulionowe mogą się okazać rewelacyjnym barometrem dla realnego popytu inwestycyjnego na całym świecie!