Przejdź do treści

Dlaczego Rządowe Monety Są Tak Ważne?

Każdy z nas doskonale kojarzy oficjalne, rządowe monety bulionowe takie jak Amerykański Orzeł czy Kanadyjski Liść Klonowy. Mimo dotkliwej obniżki cen srebra, państwowe mennice regularnie informują nas o pobiciu kolejnych rekordów sprzedaży i wyprzedaniu całego nakładu.

Wciąż rosnący apetyt inwestorów na srebrne monety bulionowe rodzi masę pytań. Skoro popyt na monety stale się zwiększa, to dlaczego cena metalu zalicza lot nurkowy? Jedną z podstawowych odpowiedzi jest bardzo mały (ok. 14 proc.) udział monet w globalnej podaży białego metalu. Wielu uważa taki udział za absolutnie nic nieznaczący. Czy aby na pewno?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których popyt i podaż srebrnych monet ma kluczowe znaczenie dla całego globalnego rynku. Najważniejszym z nich jest możliwość bardzo gwałtownego wzrostu popytu na srebro. Kiedy rozpoczął się kryzys 2008 roku, popyt na srebrne Amerykańskie Orły podwoił się. Kiedy zasadniczy kryzys zmierzał ku końcowi, a świat wytrwale zmagał się z jego skutkami – popyt znów się podwoił, a przecież doskonale pamiętamy znaczący wzrost ceny w tamtym okresie.

Czy popyt może się podwoić po raz kolejny? Niezaprzeczalnie tak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że sytuacja globalnej gospodarki jest o wiele bardziej niebezpieczna niż przed 2008 rokiem. Cena ropy załamała się, kolejne kraje popadają w deflację i stagnację przy zerowych stopach procentowych, a najważniejszymi decydentami rynków stały się banki centralne i ich irracjonalne decyzje.

Kolejnym bardzo ważnym powodem jest możliwa konfrontacja rynku fizycznego metalu z metalem papierowym, w związku z niepoprawnymi szacunkami popytu i podaży. Chiny, będąc największym na świecie fizycznym rynkiem metali szlachetnych, nie mają obowiązku raportowania dostaw srebra do swoich największych giełd.

Co ważniejsze, w skali globalnej dochodzi do stałego niedoszacowania popytu inwestycyjnego. Dzieje się tak m.in. dlatego, że np. na giełdzie w Szanghaju srebro domyślnie uznawane jest za „komercyjne”, nie zaś „inwestycyjne”. To błąd, bo sztabki komercyjne ważą ok. 1000 oz, a inwestorzy dokonują przecież wypłat w formie sztabek o wadze od 1 kg.

Jak widać, srebro już niedługo powinno odkryć swoje karty, a konfrontacja z rynkiem fizycznym jest nieuchronna. W świetle powyższych informacji, rządowe monety bulionowe mogą się okazać rewelacyjnym barometrem dla realnego popytu inwestycyjnego na całym świecie!

13 komentarzy do “Dlaczego Rządowe Monety Są Tak Ważne?”

  1. Srebro ma potencjał stać się nawet lepszym zabezpieczeniem niż złoto. Właśnie, przez to że jest o wiele tańsze łatwiej nam w ciężkich czasach będzie wydać na bochenek chleba monetę srebrną niż monetę złotą.

  2. Cytując pewną wypowiedź z filmu „Chłopaki nie płaczą”, „mamusię oszukasz, tatusia oszukasz, ale życia nie oszukasz…”. Tak też jest właśnie z rynkiem srebra, w którym to cały czas podważa się jego autorytet finansowy, jak i jego znaczenie geologiczne. Myślę że naprawdę życia nie da się oszukać, dlatego chociaż ze względu na pewne manipulacje dochodzi do zaburzeń w wartościach kruszców, choćby nawet to co przed chwilą się działo z ceną złota, to właśnie przysłowiowe życie sprawia, że taki stan rzeczy nie może utrzymywać się w nieskończoność. Nie będę pisał że teraz warto inwestować w srebro, bo byłbym monotematyczny, ale jestem przekonany, że ci którzy to uczynią, zostaną w końcu przez życie dobrze wynagrodzeni…

  3. To prawda, srebro wciąż jest niedoceniane przez inwestorów. Ale być może poprzez konfrontację z rynkiem fizycznym ten trend się odwróci?

    1. Szczerze to liczę na umocnienie srebra, może by tak wrócić do historycznego 16:1?
      ok rozmarzyłem się, najgorszy jednak jest ten nieszczęsny VAT

  4. „Złote” czasy dla srebra przed nami ;) ceny zachęcają kupców, a zysk w perspektywie kilkunastoletniej może być nawet większy w porównaniu do złota…

  5. Osobiście nie jestem zwolennikiem srebra, co nie oznacza że nigdy nie myślałem o inwestowaniu w ten właśnie metal. Moje ostatnie obserwacje i wydarzenia na rynku globalnym, wręcz skłaniają do głębszych przemyśleń w stronę inwestycji. Jest natomiast jedno ale….23 %VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.