Przejdź do treści

Ile Jest Złota w Złocie?

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem sukcesów polskich lekkoatletów w Pekinie. Świeżo upieczeni mistrzowie świata stoją przed ogromną szansą na przywiezienie pęku złotych medali także z przyszłorocznej olimpiady w Rio de Janeiro. Z tej okazji warto sprawdzić, czy złoty medal olimpijski naprawdę jest złoty. A może jest on dziś wyłącznie symbolem?

Dawno, dawno temu złote medale olimpijskie faktycznie bito z czystego złota. Ale te złote czasy już minęły. Ostatni taki przypadek miał miejsce ponad 100 lat temu – w trakcie olimpiady w Sztokholmie w roku 1912. Od tego czasu sportowcy muszą zadowolić się jedynie namiastką dawnego wyróżnienia. Obecnie, medale wykonuje się ze srebra próby 925 i tylko pokrywa prawdziwym złotem.

Co ciekawe, podczas gdy szata graficzna medali leży w gestii organizatora igrzysk – ich parametry techniczne są dokładnie określone i nadzorowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. A oto kilka z nich:

Średnica złotego medalu musi wynosić minimum 60 mm, a jego grubość – 3 mm
Każdy złoty medal musi być wykonany ze srebra próby 925 i pokryty przynajmniej 6 gramami czystego złota
Każdy złoty medal musi być opatrzony nazwą danej dyscypliny sportowej
Gospodarz igrzysk odpowiedzialny jest za wybicie i dostarczenie wszystkich medali
Nie ma wątpliwości, że choć ilość złota w złotym medalu pozostawia wiele do życzenia – dla laureatów z pewnością jest to najcenniejszy kawałek metalu na świecie. Serdecznie gratulujemy więc wszystkim laureatom mistrzostw świata i trzymamy kciuki przed zbliżającymi się igrzyskami w Brazylii!

PZ

18 komentarzy do “Ile Jest Złota w Złocie?”

 1. Serdecznie gratuluję wszystkim medalistom naszej reprezentacji. Szkoda, że złoty krążek, obiekt marzeń każdego zawodowego sportowca, ma tylko wymiar symboliczny.

 2. No ładnie ! Człowiek cały czas żył w przekonaniu, iż złote medale faktycznie wykonane są ze złota – rozczarowanie. Załóżmy jednak, że olimpijskie medale, wykonuje się ze złota – jak wielki i czy w ogóle miało by to wpływ na popyt/podaż kruszcu ?? W końcu dyscyplin jest kilka, a reprezentowane są przez jeszcze większą liczbę sportowców, więc ilość złota potrzebnego do produkcji medali, zapewne małą by nie była :P

   1. Łukasz Twoje podejście do tematu jest szczerze rozbrajające :D nie wpadłbym na to by wyceniać złoty medal wartością kruszcu :P w tym wypadku wole wartość sentymentalną, lub ewentualnie kolekcjonerską :)

 3. Złoty medal dla laureatów to zawsze złoty medal bez względu tak naprawdę na zawartość złoto w medalu. Pogratulować zostało zdobywcom.

 4. Szkoda jednak,że medale są tylko pokrywane a nie bite z czystego złota:( To byłaby dodatkowa „zapłata” dla sportowców za ciężką pracę i poświęcenie…

  1. „Zapłata” w postaci 68 tys. zł w cenie złomowej. A wystawić taki medal na licytację pod szyldem jakiejś pomocy charytatywnej mógłby osiągnąć ceną nawet 3-krotnie wyższą.

 5. Ten kto uważnie słucha wiadomości mógł już takiej informacji zaczerpnąć w zeszłym roku z igrzysk olimpijskich w Soczi kiedy to krążki, które otrzymali Kamil Stoch, Zbigniew Bródka i Justyna Kowalczyk sfinansował nieżyjący już Jan Kulczyk, który zrekompensował brakującą ilość złota, fundując trójce sportowców sztabki złota o masie 525 g.

 6. Wartość w przypadku medalu i to i tak tylko wartość symboliczna. Za tym idą konkretne pieniądze. A może by było warto by równo w parze z medalem zamiast pieniędzy dawać sztabki?

  1. Ja bym nawet skłonna była przyjąc samą sztabkę ( oczywiście o wadze, która stanowiłaby wartość wygranej) – na bok sentymenty i medale :D Liczy się konkret!

 7. Jadąc na zawody nie myśli się chyba ile złota jest w złotym medalu ale żeby osiągnąć swój cel i zdobyć najlepszy tytuł ;)

 8. Co nie zmienia faktu, że na aukcjach charytatywnych te medale osiągają większe ceny nawet gdyby były wykonane ze złota ;)

 9. Jak widać przez kobiety przemawia materializm. Panowie zaś są sentymentalni. Tylko połączenie tych obu typów, pozwoli nam zachować normalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.