Przejdź do treści

Złoto z Drukarek 3D?

Według ekspertów – przyszłość drukarek 3D uzależniona jest od drukowania metalu. Najnowszy raport Research and Markets and IDTechEx pokazuje, że metale są najszybciej rozwijającym się segmentem drukowania 3D z 48-procentowym wzrostem sprzedaży specjalistycznych drukarek i 32-procentowym wzrostem sprzedaży komponentów!

Tworzenie elementów metalowych jest jedyną szansą na to, aby druk 3D stał się rentowny w masowej produkcji. Plastikowe elementy znalazły już szeroką gamę zastosowań w budowaniu wszelakich prototypów oraz w edukacji. Jednak dopiero wykorzystanie metalu otworzy tej technologii drzwi do produkcji przemysłowej z prawdziwego zdarzenia i zapewni popularyzację we wszystkich branżach.

W związku z niesamowitą dokładnością wykonywania skomplikowanych elementów, a także nadal stosunkowo wysoką ceną – metalowy druk 3D w pierwszej kolejności zaadoptowany został w biotechnologii i aeronautyce, które odpowiadają aż za 31 proc. światowego obrotu tytanem!

Z czasem technologia ta dostrzeżona została także przez branżę złotniczą, która doczekała się nawet specjalnie dostosowanych drukarek, wykorzystujących metale szlachetne! Garstka jubilerów już dziś jest w stanie spełnić nawet najbardziej skomplikowane marzenia klientów i wytwarzać wielowymiarowe wyroby biżuteryjne.

Zainteresowanie rośnie również ze strony mennic, które podejmują pierwsze próby drukowania monet i sztabek. W efekcie, złoty pył, będący podstawowym surowcem druku, już dziś odpowiada za 49 proc. udziału w rynku wszystkich wkładów do drukarek.

Czytaj także:  Decyzja EBC rozchwiała rynki, złoto wciąż wysoko