Przejdź do treści

Najsłynniejsze Monety Świata: Wiedeńscy Filharmonicy

Wiedeńscy Filharmonicy, zwani na co dzień po prostu Filharmonikami, to najsłynniejsza europejska moneta bulionowa, zawierająca dokładnie 1 uncję trojańską złota. Projekt oddaje cześć jednej z najlepszych i najsłynniejszych orkiestr na świecie, będącej perłą austriackiej kultury i sztuki. Szacuje się, że Filharmonicy odpowiadają za 35-40 proc. sprzedaży wszystkich monet bulionowych na Starym Kontynencie. Do 2012 roku sprzedano ponad 14 milionów monet, czyli 9,6 miliona uncji lub ok. 329 ton czystego złota.

PARAMETRY

Filharmonicy bici są z 24-karatowego złota, co oznacza próbę 999,9. W związku z brakiem domieszek innych metali, kolor monety jest naturalną barwą czystego złota.

Czysty kruszec wykorzystany w produkcji sprawia, iż waga monety wynosi dokładnie jedną uncję trojańską. Średnica monety wynosi 37 mm, a jej grubość 2 mm.

Od 1991 roku dostępna jest w standardowych rozmiarach przeznaczonych dla monet bulionowych: 1 oz, 1/2 oz, 1/4 oz, 1/10 oz, a od 2014 także w wersji 1/25 oz.

PROJEKT

W przeciwieństwie do np. Chińskiej Pandy, projekt złotych Filharmoników pozostaje każdego roku taki sam, z jedyną zmianą w postaci rocznika produkcji. Awers monety przedstawia organy znajdujące się w Wiedeńskim Towarzystwie Muzycznym – siedzibie Filharmoników. Po tej samej stronie znajdziemy także wagę, rok bicia, nazwę emitenta oraz nominał.

Na rewersie widzimy instrumenty wchodzące w skład wiedeńskiej orkiestry – wiolonczele, fagot, harfę i róg. Nad instrumentami wybita została oficjalna nazwa monety – Wiener Philharmoniker.

Dzieło Thomasa Pesendorfera oryginalnie opatrzone zostało nominałem 2000 austriackich szylingów, które z czasem zamieniono na 100 euro. Mimo powszechności tej waluty w Europie – moneta pozostaje legalnym środkiem płatniczymi wyłącznie na terenie Austrii.

HISTORIA

Pierwsza emisja Filharmoników miała miejsce już 10 października 1989 roku. Wtedy moneta dostępna była w tylko w wersji uncjowej i półuncjowej. Mennica Austriacka, odpowiedzialna za emisję monety, nie tylko starała się odpowiedzieć na rosnący popyt inwestycyjny, ale przede wszystkim rozsławić na całym świecie jeden z najważniejszych dorobków kultury austriackiej.

Czytaj także:  Drapię Się w Głowę i Coraz Mniej Rozumiem…

Monety niemal natychmiast stały się przebojem. Już w ciągu pierwszego roku sprzedano ponad milion egzemplarzy, co pozwoliło na niesłychanie szybkie zajęcie miejsca na podium światowych monet bulionowych, zaraz za Amerykańskim Orłem oraz kanadyjskim Liściem Klonu.

Na zdobycie pierwszego miejsca w światowych rankingach nie trzeba było długo czekać. Niespełna dwa lata później, w 150. rocznicę powstania orkiestry, Filharmonicy odpowiadali za 39 proc. światowej sprzedaży bulionu, czyniąc monetę najpopularniejszą na świecie.

Aby uczcić 15-lecie pierwszej emisji monety, Mennica Austriacka przygotowała niesamowitą gratkę dla wszystkich pasjonatów żółtego metalu. W 2004 roku zaprezentowano „Dużego Phila”. Jest to 1000-uncjowa wersja monety (to aż 31,103 kg), a jej nominał to 100 000 euro. Wyprodukowano zaledwie 15 egzemplarzy.

PRODUKCJA

Za produkcję i sam pomysł stworzenia tej wyjątkowej monety odpowiada Mennica Austriacka, która od 1989 roku jest jednostką zależną Austriackiego Banku Narodowego.

Zlokalizowana w sercu Wiednia, w swoim asortymencie posiada również pełną gamę sztabek inwestycyjnych wykonanych z różnych metali szlachetnych, a także odpowiada za produkcję austriackich monet euro.