Przejdź do treści

Rekordowy Rok Dla Rynku Diamentów

Według jednego z największych producentów diamentów na świecie, firmy De Beers, ubiegłoroczna sprzedaż diamentowej biżuterii osiągnęła najwyższy poziom w historii – czytamy w najnowszym New York Times’ie.

Spółka De Beers działa w 28 krajach i odpowiada za blisko 35 proc. całkowitej sprzedaży surowych diamentów. Jak powiedział Philippe Mellier, CEO spółki, globalna sprzedaż diamentów wzrosła w ubiegłym roku o 3 proc., osiągając rekordowy poziom 80 miliardów dolarów.

Stało się tak głównie dzięki silnemu popytowi w Stanach Zjednoczonych. Sprzedaż oszlifowanych diamentów w USA wzrosła w ubiegłym roku o 7 proc., a w Chinach i Indiach odpowiednio o 6 i 3 proc. – Wzrost sprzedaży osiągnąłby poziom blisko 5 proc., gdyby nie umocnienie amerykańskiego dolara wobec wielu walut z kluczowych dla rynku diamentów rynków w drugiej połowie ubiegłego roku – podkreśla Mellier.

Szef De Beers ostrzega jednak, że obecny rok może okazać się dla rynku sporym wyzwaniem. To właśnie wina silnego dolara i spowolnienia gospodarczego w Chinach. Wielu dystrybutorów szlachetnych kamieni rozpoczęło bieżący rok z nadwyżką towaru z roku ubiegłego, związaną właśnie z osłabieniem popytu nie-dolarowego. Wiele wskazuje więc na to, że rekord nie zostanie na razie pobity.

MW

Czytaj także:  Złoto pod presją dolara i wzrostu w sektorze pracy w USA