Przejdź do treści

ZŁOTO: Szwajcaria Zbada Zmowę Cenową

Szwajcarska Komisja ds. Konkurencji (WEKO) rozpoczęła śledztwo w sprawie podejrzenia zmowy cenowej i manipulacji na rynku metali szlachetnych, których miały się dopuścić największe banki świata – donoszą agencje informacyjne.

Światowemu rynkowi metali szlachetnych, a w szczególności złota, regulatorzy przyglądają się już od grudnia 2013 roku, kiedy to niemiecki BaFin (Federalny Urząd Nadzoru Finansowego) zażądał dokumentacji od Deutsche Banku w ramach podejrzenia manipulacji fixingami złota i srebra. Niedługo potem Deutsche Bank wycofał się z procesu londyńskiego ustalania ceny metali.

Przedstawiciele WEKO mówią, że śledztwo jest rezultatem wstępnego dochodzenia, mającego zbadać potencjalny udział największych banków i instytucji finansowych świata w konspiracji i ustalaniu spreadów kupna i sprzedaży kruszców.

Przedstawiciele objętych śledztwem UBS, Julius Beer, Deutsche Bank, HSBC, Barclays, Morgan Stanley i Mitsui na razie odmawiają komentarza w tej sprawie, jednak inwestorzy zdają się wiedzieć swoje – japońska grupa Mitsui zaliczyła wczoraj niemal 10-procentowy spadek na giełdzie.

WEKO ma powody przypuszczać, że na rynku miały miejsce nielegalne procesy, ograniczające uczciwą konkurencję w obrocie metalami szlachetnymi – czytamy w oświadczeniu Komisji. Jej rzecznik poinformował także, że śledztwo powinno się zakończyć w 2016 lub 2017 roku i mogą do niego dołączyć inne instytucje finansowe.

Objętym postępowaniem instytucjom grożą wysokie kary finansowe, jednak co do ich rozmiaru WEKO nie chce się jeszcze wypowiadać.

12 komentarzy do “ZŁOTO: Szwajcaria Zbada Zmowę Cenową”

  1. Skandal! Jednak historia pokazała już nie raz, że w kwestiach finansowych zawsze znajdą się malwersanci. Ciekawe, co ostatecznie wykaże prowadzone żmudnie śledztwo i czy uda się ukarać adekwatnymi do popełnionych czynów sankcjami finansowymi wszystkie zamieszane w ten proceder instytucje i osoby?

    1. Sankcje pewnie będą dotkliwe, ale dla klientów tych banków bo one oczywiście przerzucą te „dodatkowe” koszty na rzecz tych, którym mają pomagać czyli klientów :(

  2. Przyda się w końcu zrobienie porządku ze spekulacjami złotem – jak się uda, stanie się zdecydowanie jeszcze lepszym zasobem w portfelu inwestycyjnym

  3. Nie od dziś wiadomo, że ustalanie cen odbywa się przy zielonym stoliku a wszczęcie procesu może spowodować lawinę kolejnych ciekawych informacji dotyczących manipulacji cenami….

  4. Cuda skończą się natychmiast z chwilą przywrócenia parytetu złota,w każdej innej sytuacji powiązanej z finansami,można pocałować ciocię w czubek nosa,ewentualnie według osobistych upodobań w dowolną część ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.