Przejdź do treści

Złoto: Tyle Wartości w Małej Objętości!

W tonie złotonośnych skał znajduje się średnio 1,01 grama szlachetnego kruszcu. Ta dysproporcja pokazuje, jak rzadkie jest złoto i jak cenne są nawet niewielkie jego ilości. Żeby lepiej zrozumieć prawdziwą wagę złota proponujemy dziś wizualizacje stworzone przez portal demonocracy.info.

Małe sztabki o wadze 1, 5, 10 i 20 gramów oraz 1 uncji (31,1035 g):

demonocracy1

Większe sztabki złota o wadze 50, 100, 250 i 500 gramów oraz 1 kilograma:

demonocracy2

Tona złota w formie 400-uncjowych sztab bankowych:

demonocracy4

Złoto jest tak ciężkie, że zawieszenie przeciętnego samochodu dostawczego nie wytrzymałoby więcej, niż widzimy na obrazku:

demonocracy5

A tyle złota można legalnie załadować na tira:

demonocracy7

Tak w 2012 roku wyglądały światowe rezerwy złota (od tego czasu Chiny i Indie znacznie zwiększyły swoje zapasy):

demonocracy8

A oto całe złoto wydobyte na świecie (do 2012 roku), przetopione w jedną wielką sztabę o krawędzi 20,5 m:

demonocracy10

źródło: Demonocracy.info

14 komentarzy do “Złoto: Tyle Wartości w Małej Objętości!”

  1. Taka sztaba widoczna na ostatnim zdjęciu robi wrażenie :) W dobie światowego kryzysu banki centralne gromadziły żółty kruszec w ramach zabezpieczenia kapitału, co było bardzo mądrym posunięciem. Do Polski też mogłaby wrócić większość rezerw złota (ponad 100 ton), które prawie w całości jest przechowywane w skarbcu Banku Anglii.

  2. Jeśli chcielibyśmy obdarować każdego żyjącego człowieka kawałkiem takiej sztaby,zakładając że ludność świata wynosi 6,8 mld, każdy z nas mógłby otrzymać złotą sztabkę o wadze około
    25 gramów :) To całkiem nieźle chociaż, wciąż mało. Świetny obrazek dla tych, którzy uważają iż złoto jest za drogie. Biorąc pod uwagę ciągle spadające wydobycie, złoto i tak jest względnie tanie :)

      1. Skoro juz raz skomentowałam Twój komentarz, to uczynię to powtórnie ;) Tyle, że tym razem taką złotą klatką bym absolutnie nie pogardziła :P Byleby tylko w niej okna wstawili ;)

  3. Biorąc pod uwagę, że bardzo dużo ludzi jest wzrokowcami to bardzo dobrze, że powstają właśnie takie wizualizacje. Złoto – jedyna opłacalna rzecz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.