Przejdź do treści

Złoto Wycieka z Rezerwy Federalnej

Najpierw byli Niemcy, którzy w ubiegłym roku odzyskali ze skarbców amerykańskiego Fedu 120 ton rezerw, potem przyszedł czas na Holandię, która zabrała kolejne 122 ton kruszcu. Następna w kolejce ustawiła się Austria, która większość kruszcu przeniosła do depozytów w Szwajcarii i własnych skarbców w Wiedniu.

Od początku ubiegłego roku trwa opróżnianie amerykańskich skarbców ze złotych rezerw przechowywanych tam dotąd przez inne kraje. Ze słynnego skarbca przy Liberty Street 33 w Nowym Jorku wypłacono w tym czasie aż 246 ton kruszcu.

Jak widać na poniższej grafice, podczas gdy banki centralne zapewniają, że nie ma się czego obawiać i papierowe pieniądze mają się świetnie, a tylko terroryści z ISIS stawiają na złotą walutę, kruszec po cichu opuszcza nowojorskie skarbce, by znaleźć bezpieczniejsze schronienie.

Zgodnie z najnowszymi danymi, w lipcu całkowita wartość przechowywanego w siedzibie Fed złota spadła do nieco ponad 8 miliardów dolarów (w historycznej wycenie na poziomie 42,22 USD za uncję). Już w styczniu stan skarbca spadł poniżej poziomu 6 tysięcy ton – po raz pierwszy od czasów słynnej konfiskaty kruszcu w USA. W lipcu rezerwy spadły jeszcze do poziomu 5950 ton.

Co ciekawe, podczas poprzedniego kryzysu z lat 2007-2008 zagraniczne banki centralne nieustająco wypłacały złoto z Fed-u, dokonując łącznych repatriacji na poziomie 409 ton, a ich szczyt przypadł na czas upadku Lehman Brothers, tarapaty AIG i wprowadzenia drastycznych rozwiązań monetarnych.

Czy historia się powtórzy? Czy najgorsze dopiero przed nami?

15 komentarzy do “Złoto Wycieka z Rezerwy Federalnej”

  1. Jeżeli do transportu tego złota wykorzystywane są pociągi, to polecamy przejechać przez Polskę ;) a najlepiej przez Wałbrzych

    1. Tylko że Rosja tam nie ma złota. Oni w ogóle nie muszą repatriacji przeprowadzać bo mają u siebie. Ktoś kiedyś przemyślał sprawę i stwierdził, że lepiej nie wywozić.

  2. dezinformacja, polegająca na nieustannej obronie pieniądza papierowego, prędzej czy później odbije się na kieszeni przeciętnego Kowalskiego. Krytyczne myslenie i osobista analiza kluczem do udanych inwestycji!

  3. Banki wiedzą, co robią – a robią co innego, niż oficjalnie głoszą. Warto ich słuchać w jednym – lokować kapitał w najlepszych lokatach. A że złoto najlepszą lokatą jest…

    1. Myślę, że niestety do tego jeszcze dłuuuuga droga. Jesteśmy ze wszystkich stron kuszeni… A powiedzenie „masz to jak w banku” dodaje powagi tej instytucji ;)

  4. Najgorsze przed nami? Słysząc co się dzieje w świecie i czarne scenariusze co poniektórych, śmiem twierdzić, że chyba tak.

  5. Wszystko na to wskazuje, że prawdziwy kryzys dopiero przed nami a Ci co posiadają większe rezerwy w złocie pozwalające przetrwać trudny czas jako jedni z niewielu mogą spać w miarę spokojnie

  6. Gdyby nawet historia się powtórzyła, małym odbiorcą takim jak my, nie powinno grozić nic wielkiego o ile zadbaliśmy o nasze złote portfele :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.