Przejdź do treści

Złoto Wycieka z Rezerwy Federalnej

Najpierw byli Niemcy, którzy w ubiegłym roku odzyskali ze skarbców amerykańskiego Fedu 120 ton rezerw, potem przyszedł czas na Holandię, która zabrała kolejne 122 ton kruszcu. Następna w kolejce ustawiła się Austria, która większość kruszcu przeniosła do depozytów w Szwajcarii i własnych skarbców w Wiedniu.

Od początku ubiegłego roku trwa opróżnianie amerykańskich skarbców ze złotych rezerw przechowywanych tam dotąd przez inne kraje. Ze słynnego skarbca przy Liberty Street 33 w Nowym Jorku wypłacono w tym czasie aż 246 ton kruszcu.

Jak widać na poniższej grafice, podczas gdy banki centralne zapewniają, że nie ma się czego obawiać i papierowe pieniądze mają się świetnie, a tylko terroryści z ISIS stawiają na złotą walutę, kruszec po cichu opuszcza nowojorskie skarbce, by znaleźć bezpieczniejsze schronienie.

Zgodnie z najnowszymi danymi, w lipcu całkowita wartość przechowywanego w siedzibie Fed złota spadła do nieco ponad 8 miliardów dolarów (w historycznej wycenie na poziomie 42,22 USD za uncję). Już w styczniu stan skarbca spadł poniżej poziomu 6 tysięcy ton – po raz pierwszy od czasów słynnej konfiskaty kruszcu w USA. W lipcu rezerwy spadły jeszcze do poziomu 5950 ton.

Co ciekawe, podczas poprzedniego kryzysu z lat 2007-2008 zagraniczne banki centralne nieustająco wypłacały złoto z Fed-u, dokonując łącznych repatriacji na poziomie 409 ton, a ich szczyt przypadł na czas upadku Lehman Brothers, tarapaty AIG i wprowadzenia drastycznych rozwiązań monetarnych.

Czy historia się powtórzy? Czy najgorsze dopiero przed nami?

Czytaj także:  Co Wie JP Morgan? Bank Gromadzi Srebro!