Przejdź do treści

DIAMENTY: Laserowe Certyfikaty 3D

 

Naukowcy z Instytutu Fizyki Lebiediewa w Moskwie tak zmodyfikowali technologię laserową wykorzystywaną przy operacjach okulistycznych, by można było za jej pomocą oznaczać diamenty. Dzięki temu możliwe stało się znakowanie kamieni w technice 3D.

Dzięki nowej technologii łatwiej będzie walczyć z czarnym rykiem diamentów i odnajdywać skradzione kamienie. Co ważne, metoda ta w żaden sposób nie wpływa na parametry diamentu, ani jego walory estetyczne.

W laboratorium w Smoleńsku, w wyniku serii eksperymentów udało się opatentować dwie metody mikro-znakowania, które dzięki laserom w ciągu kilku sekund tworzą w strukturze kamienia mikroskopijne, grafitowe inkluzje. Nie są one widoczne gołym okiem, ale dopiero po zastosowaniu specjalnego światła.

Powstałego w ten sposób znaku (np. logotypu czy numeru seryjnego) nie uda się już usunąć z diamentu nie niszcząc go. Czas pokaże, czy nowa technologia się przyjmie, jednak ze względu na zalew rynku fałszywymi kamieniami, być może właśnie laserowe znaczniki okażą się najlepszą formą certyfikatu.

Czytaj także:  Co łączy Salvadora Dalí i Chupa Chups?