Przejdź do treści

2016: Ile Dolarów Wydrukują Amerykanie?

Drukowanie papierowych pieniędzy nie zwalnia tempa. W ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna złożyła oficjalne zamówienie na druk banknotów w nadchodzącym roku. Aktualne zlecenie jest niemal o 5 proc. większe niż rok wcześniej i opiewa aż na 7 584 000 000 banknotów!

Oficjalna wielkość zamówienia została już potwierdzona przez Radę Zarządzającą Rezerwy Federalnej – jedyny rządowy organ odpowiedzialny za emisję amerykańskich banknotów. Wartość nominalna złożonej dyspozycji to 213 344 000 000 USD. Nowe dolary mają zaspokoić przewidziany przez Radę popyt zarówno wewnętrzny jak i międzynarodowy. W stosunku do wartości poprzedniego zamówienia oznacza to aż 13-procentowy wzrost.

Znaczna większość nowych banknotów ma zastąpić te znajdujące się jeszcze w obiegu oraz te, które zostały już wycofane. Jak pisaliśmy w ubiegłym miesiącu, każdego roku ogromna ilość banknotów przeznaczonych zostaje do utylizacji w związku z fatalnym stanem zachowania. Według szacunków Rezerwy Federalnej, 70 proc. nowej emisji przeznaczone zostanie na zamianę zniszczonych poprzedników. Jest to znaczący spadek, który bez wątpienia związany jest z rozwojem technologii produkcji i poprawieniem wytrzymałości samych banknotów.

A co zalew rynku dolarami ma wspólnego ze złotem? Wszystko. Im więcej pieniądza w obiegu, tym mniej staje się warty. I tym cenniejsze jest złoto.

Tagi:

21 komentarzy do “2016: Ile Dolarów Wydrukują Amerykanie?”

  1. No ale jak jest popyt na papier, to trzeba drukować, innej rady nie ma.
    A złoto którego wydobycie jest naprawdę bardzo kosztowne, będzie utrzymywać swoją wartość.

  2. Gdyby podobny los spotkał Wasze złoto, że byłoby w złym stanie i trzeba by było je wymienić na nowe, to nie krępujcie się i piszcie do mnie. Chętnie je zutylizuję…

  3. FED zapowiadał podwyżkę stóp procentowych. Same zapowiedzi spowodowały wzrost dolara co odczuły giełdy na całym świecie. Jeżeli dolar nas zaleje, będą to tylko dobre informacje dla inwestorów, którzy będą szukać schronienia w metalach.

      1. Dlatego napisałam, że „zapowiada”. FED sygnalizuje nam podniesienie stóp %, a w rzeczywistości do tego nie dojdzie bo wiedzą jakie wiążą się z tym konsekwencje. Takie ot moje skromne zdanie.

  4. I znów złoto wygrywa pojedynek z powszechnie używanymi banknotami. Gdyby istniała możliwość dokonywania transakcji/ płatności złotem, pewnie spora większość wyraziła by chęć jego otrzymywania. Ciekawe czy tak samo chętnie chcielibyśmy, należności wypłacać w złocie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.