Przejdź do treści

2016: Ile Dolarów Wydrukują Amerykanie?

Drukowanie papierowych pieniędzy nie zwalnia tempa. W ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna złożyła oficjalne zamówienie na druk banknotów w nadchodzącym roku. Aktualne zlecenie jest niemal o 5 proc. większe niż rok wcześniej i opiewa aż na 7 584 000 000 banknotów!

Oficjalna wielkość zamówienia została już potwierdzona przez Radę Zarządzającą Rezerwy Federalnej – jedyny rządowy organ odpowiedzialny za emisję amerykańskich banknotów. Wartość nominalna złożonej dyspozycji to 213 344 000 000 USD. Nowe dolary mają zaspokoić przewidziany przez Radę popyt zarówno wewnętrzny jak i międzynarodowy. W stosunku do wartości poprzedniego zamówienia oznacza to aż 13-procentowy wzrost.

Znaczna większość nowych banknotów ma zastąpić te znajdujące się jeszcze w obiegu oraz te, które zostały już wycofane. Jak pisaliśmy w ubiegłym miesiącu, każdego roku ogromna ilość banknotów przeznaczonych zostaje do utylizacji w związku z fatalnym stanem zachowania. Według szacunków Rezerwy Federalnej, 70 proc. nowej emisji przeznaczone zostanie na zamianę zniszczonych poprzedników. Jest to znaczący spadek, który bez wątpienia związany jest z rozwojem technologii produkcji i poprawieniem wytrzymałości samych banknotów.

A co zalew rynku dolarami ma wspólnego ze złotem? Wszystko. Im więcej pieniądza w obiegu, tym mniej staje się warty. I tym cenniejsze jest złoto.

Czytaj także:  Najdroższe Diamenty Świata Sprzedane!
Tagi: