Przejdź do treści

Księżycowa Inwestycja 2016 – Rok Małpy

Chiński Kalendarz Księżycowy uznaje się za najstarszy w historii i datuje na ponad 4600 lat wstecz. System ten oparto na obserwacjach księżyca w nowiu i podzielono na 12-letnie cykle, a każdemu okresowi odpowiada inne zwierzę. Te zaś, według chińskiej kultury, związane są z wrodzonymi predyspozycjami i cechami charakteru osób urodzonych pod ich znakiem.

Rok Myszy – Perth MintWedług chińskiej tradycji, kalendarz rozpoczyna się Rokiem Myszy, a zgodnie z legendą, kolejność w jakiej występują zwierzęta to wynik wyścigu, jaki odbyły by przekroczyć rzekę. Na prowadzeniu szybko znalazł się wół, jednak sprytna mysz wskoczyła mu na grzbiet i w ostatniej chwili wygrała rywalizację.

Kolejnymi zwierzętami, które przekroczyły rwący nurt były wół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. I to ich wizerunki kolejno zdobią najpiękniejsze serie sztabek i monet na świecie.

Małpa, reprezentująca rok 2016, to dziewiąte zwierzę w dwunastoletnim cyklu. Urodzeni pod jej znakiem (w latach 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004 i 2016) wyróżniają się inteligencją, poczuciem humoru i zamiłowaniem do przygód.

I choć do końca roku jeszcze daleko, największe mennice świata już teraz udostępniły swoje kolekcje z wizerunkiem małpy i datą 2016. Najciekawsze projekty tradycyjnie pochodzą z australijskiej Perth Mint, Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej i szwajcarskiej mennicy PAMP.

Ponieważ monety i sztabki z księżycowych serii „Lunar” bite są już od lat, z powodzeniem mogą być traktowane nie tylko jako inwestycja w czysty kruszec. Widać to w cenie nowych monet i sztabek – nieco wyższej niż w przypadku „tradycyjnych” produktów, ale także i w dużym zainteresowaniu kolekcjonerów starszymi rocznikami. Dlatego inwestorzy, którzy zgromadzą całą serię mogą liczyć na znaczący zysk.

PAMP – Rok Małpy

Sztabki i monety bite z czystych kruszców przez poszczególne mennice różnią się oczywiście projektami. Perth Mint słynie z księżycowej serii bulionowej i limitowanych emisji w kolekcjonerskiej wersji „proof”. Royal Canadian Mint od lat zachwyca monetami o nietypowym kształcie, a PAMP – sztabkami zdobionymi nie z jednej, ale z obu stron.

Czytaj także:  "Bogactwo" na wyciągnięcie ręki w Zachęcie

Wszystkie wymienione produkty posiadają oczywiście rządowe gwarancje czystości kruszcu, a dzięki szerokiej gamie wzorów i rozmiarów, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto także pomyśleć o zakupach z „Serii Księżycowej” dla najbliższej osoby – cenny talizman z pewnością będzie jednym z najlepszych prezentów w jej życiu!