Przejdź do treści

Suweren: 500 Lat Historii

Złoty Suweren, moneta znana każdemu inwestorowi i kolekcjonerowi, wprowadzony został w 1489 roku, kiedy król Henryk VII polecił mennicy produkcję nowego „złotego pieniądza” – największej i najcenniejszej monety jaką kiedykolwiek widziała Anglia.

Monetę nazwano Suwerenem, a jej wizerunek ozdobił oczywiście portret samego Henryka VII, dumnie siedzącego na tronie w koronacyjnym stroju. Rewers przedstawiał zaś herb Anglii i podwójną różę, symbolizującą unię rodów York i Lancaster. Ta piękna, duża moneta miała przede wszystkim wysyłać polityczny komunikat o sile i prestiżu króla, a dopiero w drugiej kolejności stanowić środek płatniczy używany w codziennym handlu.

Suwereny bił każdy kolejny władca z dynastii Tudorów, monetę z czasów własnego panowania zdobiąc swoim portretem. W roku 1604, na początku rządów króla Jakuba I Stuarta, emisji monety zaprzestano.

Wojny przełomu XVIII i XIX stulecia doprowadziły królestwo do poważnych problemów finansowych, więc z myślą o ustabilizowaniu waluty rząd zdecydował o uruchomieniu standardu złota. W 1816 roku wartość brytyjskiej waluty została oparta na kruszcu i do obiegu wprowadzono Suwerena – złotą monetę o nominale 20 szylingów. Nowy Suweren był blisko dwukrotnie mniejszy niż moneta króla Jerzego VII, ale bez wątpienia równie piękny.

Zadanie zaprojektowania rewersu otrzymał włoski grawer, Benedetto Pistrucci i to właśnie on stworzył klasyczny wizerunek św. Jerzego walczącego ze smokiem. Moneta szybko zyskała uznanie na całym świecie i do końca stulecia na samych tylko Wyspach w obiegu było już blisko 100 milionów Suwerenów.

W 1914 roku, w związku z wybuchem I wojny światowej, Wielka Brytania musiała skupić się na finansowaniu działań wojennych, a Suweren stał się luksusem, na który kraj nie mógł sobie pozwolić. Emisję znacznie ograniczono, a do obywateli skierowano apele odwołujące się do ich patriotycznego obowiązku – oddania Suwerenów na rzecz walczącego państwa (plakat poniżej).

The British Sovereign will Win Brytyjski Suweren zwycięży, © IWM (Art.IWM PST 10135)

Czytaj także:  Gdyby Gwiazdy Kupiły Złoto...

Skarb państwa rozpoczął także emitowanie papierowego pieniądza o nominale 1 suwerena i pół-suwerena, nazywanych „Bradbury” od nazwiska ówczesnego ministra skarbu. Pierwsze banknoty wydano 7 sierpnia 1914 roku, zaledwie 3 dni po ogłoszeniu wojny. Wydawano je aż do 1928 roku, kiedy to Bank Anglii rozpoczął emisję banknotów o nominale 1 funta oraz 10 szylingów.

Choć Mennica Królewska kontynuowała bicie złotych Suwerenów jeszcze do połowy 1917 roku, już dwa lata wcześniej większość monet zniknęła z obiegu. I choć możliwości Brytyjczyków pod względem emisji złotych monet ograniczyła kolejna wojna, nic nie było w stanie zaspokoić potrzeby obywateli by posiadać złoto.

W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie, w 1957 roku Mennica Królewska wznowiła bicie Suwerenów – monet, które w zależności od czasów raz były symbolem władzy, raz pieniądzem obiegowym, a raz inwestycyjnym. A dzięki ponad 500 latom historii – znanym w każdym zakątku świata.

na podstawie: Royal Mint, LBMA Alchemist 77