Przejdź do treści

Wenezuela Sprzedała 1/4 Rezerw Złota!

Drogi dolar i tania ropa to wyrok śmierci dla wielu wschodzących gospodarek, opartych na przemyśle wydobywczym. Ogromne zagrożenie nie ominęło nawet należącej do OPEC Wenezueli.

Zmagająca się z ogromnym kryzysem Wenezuela desperacko walczy o ustabilizowanie swojej waluty, która rujnowana jest przez ponad 100-procentową inflację. Jednak recesja, niskie ceny ropy oraz wymieniona już inflacja to tylko preludium do prawdziwych kłopotów, jakie czekają ten kraj w związku z zadłużeniem zagranicznym.

Wenezuela razem z innymi gospodarkami wschodzącymi zmaga się z gigantycznym problemem zadłużenia. Większość pożyczek pochodziło od inwestorów zagranicznych, a jak wiadomo – prawdziwa wysokość zagranicznego zobowiązania uzależniona jest od kursu dolara. Przy ogromnym wzroście wartości amerykańskiej waluty, jaki miał miejsce pod koniec zeszłego roku, Wenezuela zaczęła poważnie liczyć się z groźbą bankructwa.

Na spłatę tylko części wierzycieli i ratunek krajowego importu, upłynniono aż 28 proc. wenezuelskich rezerw złota! W skutek tego wartość rezerw kruszcu zmalała do zaledwie 11,8 mld USD.

Podczas gdy międzynarodowe rezerwy kraju stopniały do najniższego poziomu od 12 lat, już w przyszłym tygodniu do spłaty jest kolejna transza w wysokości 3,5 mld USD. W tej chwili inwestorzy zupełnie nie wierzą w to, że Wenezuela dokona chociaż częściowej spłaty. Według cen instrumentów pochodnych, prawdopodobieństwo bankructwa tego kraju w ciągu 5 kolejnych lat oceniane jest aż na 96 proc.!

Bez wątpienia – Wenezuela, której gospodarka aż w 95 proc. oparta jest na eksporcie ropy, znajduje się w tragicznej sytuacji. Kolejne tak duże upłynniane rezerw kruszcu z pewnością nie przejdzie bez echa, a sama transakcja może wpłynąć na aktualne ceny złota.

Czytaj także:  Najwyższe Notowania Od Października: Analiza Rynku Złota