Przejdź do treści

ZŁOTO: Inwestycja Czy Ubezpieczenie?

Złoto można postrzegać na wiele sposobów – jako źródło szybkiego zysku, narzędzie do spekulacji, środek dywersyfikacji portfela, zabezpieczenie na niepewne czasy lub po prostu – jako walutę.

Mówiąc krótko, nasz stosunek do pieniędzy zależy od szacunku do własnej pracy i tego, czy mamy zamiłowanie do hazardu. Jeśli nie – idealnym rozwiązaniem jest złoto. Kupując złoto myślimy bowiem nie tyle o rozmnażaniu pieniędzy, co o ich ochronie.

Złoto, jak każde ubezpieczenie, niesie oczywiście ze sobą pewne koszty. W tym przypadku jest to brak odsetek czy dywidendy. Zysk jest jednak nie do przecenienia – spokój i bezpieczna przyszłość.

Jak obliczyli eksperci BullionVault, inwestor który w złocie ulokował 10 proc. swoich środków (resztę dzieląc między tradycyjne aktywa) w okresie 1975-2014 rocznie zyskałby 13,7 proc., podczas gdy ten, który złota nie posiada zarobiłby ciut więcej – 14,2 proc.

Czy to duża różnica? Niekoniecznie, bo czasy bywają także i mniej łaskawe. W najgorszym roku z wyżej wymienionego okresu posiadacz złota straciłby 7,6 proc., podczas gdy drugi inwestor boleśnie odczułby stratę na poziomie aż 13,2 proc.

Wniosek? Przezorny zawsze ubezpieczony.

19 komentarzy do “ZŁOTO: Inwestycja Czy Ubezpieczenie?”

 1. Lepiej ulokować część kapitału w złocie i mieć spokojną przyszłość, niż żyć jak na rollercosterze martwiąc się, czy aby nie nastąpi w najbliższym czasie krach i co za tym idzie bolesna strata pieniędzy.

  1. Popieram przedmówczynie, lepiej mieć w portfelu inwestycyjnym złoto, które amortyzuje giełdowe krachy itp.
   Złoto to spokój a co za tym idzie mniej stresu a co przekłada się na zdrowie, które raz stracone trudno odzyskać

 2. Najpierw niech taki szary Kowalski ma te 10% na odkładanie. Gdzie zarabiając 2000 tys. w Polsce płacąc wszelkie możliwe składki a do lekarza i tak trzeba iść prywatnie i znowu zapłacić to nawet 50 zł czasami może być zbyt dużą kwotą by móc pozwolić sobie na odkładanie pieniędzy. Zwłaszcza mając rodzinę na utrzymania a rodzinne w Polsce na dziecko to śmieszne 77zł miesięcznie do 5 roku życia dziecka pod warunkiem że dochód na członka rodziny nie przekracza 574 zł netto. Żenada !!!!

 3. Inwestycja w złoto może wyjść inwestorowi tylko i wyłącznie na dobre. Szkoda, że niektórzy zwracają uwagę tylko i wyłącznie na stopę zwrotu kruszcu i zapominają o innych korzyściach.

 4. Lepiej mieć złoto w kieszeni niż pieniądze w banku!
  Przykładem jest Grecja :/
  Oby Nas to nigdy nie spotkało – wybory przed nami :) Głosujmy z głową ;)

 5. Bardziej pieniądze zamraża się w złocie niż inwestuje w nie. To nie lata 2000-2010, że zyski generowały się z miesiąca na miesiąc. Ubezpieczenia zaś lepszego chyba nie ma obecnie

 6. Swego czasu ładnie było można na kruszcu królewskim zarobić – ludzie caly czas mają to w pamięci. Natomiast przede wszystkim złoto powinno być postrzegane jako zabezpieczenie na przyszłość i najbardziej pewna polisa!

 7. Złoto, ogólnie dobrze jest mieć, a przede wszystkim gromadzić To w jaki sposób będziemy je traktować, będzie zależało od sytuacji kiedy zdecydujemy się wyciągnąć rękę po nasze zapasy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.