Przejdź do treści

CIEKAWOSTKI: Złoto Lekkie Jak Powietrze?

 

Złoto należy do pierwiastków o największej gęstości i jest jednym z najcięższych metali na świecie, ale naukowcom w ETH Zurych udało się stworzyć złoty aerożel tak lekki, że może się unosić nawet na delikatnej piance cappuccino.

Aerożele, zwane mrożonym dymem, to wytworzone syntetycznie ciała stałe o wysokiej porowatości. Ponieważ wolne przestrzenie pomiędzy cząsteczkami wypełnia powietrze, mają wyjątkowo małą gęstość.

Choć na pierwszy rzut oka złoty aerożel przypomina prawdziwy kruszec, jego nowa forma jest tysiąc razy lżejsza. Materiał, będący rodzajem sztywnej piany, jest lżejszy niż woda – jego gęstość zbliżona jest do powietrza. Złoty aerożel można także dowolnie kształtować, nawet gołymi rękami.

Co ciekawe, jego wartość nie ustępuje wiele tradycyjnemu złotu. Pianka zawiera aż 83 proc. czystego złota, a resztę stanowią bąbelki powietrza i odrobina… mleka.

By stworzyć złotą piankę należało podgrzewać proteiny mleka, aż utworzą się z nich miniaturowe włókienka amyloidu. Te umieszcza się następnie w roztworze zawierającym dodatnio naładowane jony złota. Po odparowaniu, włókna układają się w strukturę 3D, wokół której krystalizuje się złoto, tworząc swojego rodzaju siatkę..

Poza wykorzystaniem przy tworzeniu super-lekkiej, szlachetnej biżuterii, złoty aerożel ma także zastosowanie w inżynierii. Jego przydatność wynika przede wszystkim z właściwości katalitycznych i zdolności przewodzenia prądu, co jednak wymaga poddania żelu wysokiemu ciśnieniu, by cząsteczki złota mogły się ze sobą zetknąć.

MW

17 komentarzy do “CIEKAWOSTKI: Złoto Lekkie Jak Powietrze?”

 1. :D Złoto w aerozolu;) Tego jeszcze nie było ;D Widać w Szwajcarii wszystko jest możliwe ;)
  Teraz naszyjniki wyglądające bardzo masywnie będą tylko złudnie ciężkie i nikogo już nie będzie boleć szyja od ciężkich biżuterii ;p

  1. Tak, ale złota dmuchanego już nie da się naprawić (lutować), a co dopiero pianki. Prawdopodobnie w zetknięciu z palnikiem będzie znikać (odparowywać) tworząc gęstszą niewielką masę…

 2. No to „krowie” złote łańcuchy będzie można teraz taniej kupić i na plaży poszpanować ;)
  Swoją drogą ciekawe, jak bardzo można by dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszyć ilość złota zużywanego np. w elektronice?

  1. C'est bien joli les lasers, mais peut-on revenir sur des sujets plus importants, comme par exemple : "peut on espérer se faire prochainement &qeet;groffur" des membres bio-ioniques comme "l'homme qui valait 3 milliards" (à l'époque, il a du se déprécier depuis, et depuis les années 80, les conversions sont complexes, faudrait sans doute convertir en euros) ? Où en sommes nous avec la médecine biocybernétique et tout le bordel là… ? (J'y pense car j'ai soudainement très mal à la jambe"). Merci beaucoup. Grumph.

 3. Lubię takie naukowe nowinki, bo to zawsze ciekawa rzecz. Jednak ilekroć czytam o czymś zupełnie niestworzonym dochodzę do wniosku, że naukowcom się po prostu nudzi :P I choć to i ciekawe i zapewne w jakiś sposób przydatne, to opisane wyżej wrażenie jest nie do odparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.