Przejdź do treści

Overstock: Złoty Plan B

Stan światowej ekonomii się poprawia? Bzdura! Jedna z największych amerykańskich spółek zajmujących się handlem online ogłosiła, że spodziewa się najgorszego i na czarną godzinę odkłada… złoto i srebro!

Jak czytamy w dzisiejszym wydaniu Financial Times, notowana na giełdzie NASDAQ firma Overstock.com robi wszystko, by chronić się przed „finansową apokalipsą”. Jak powiedział jej przedstawiciel, Jonathan Johnson, spółka gromadzi metale szlachetne i przechowuje je poza systemem bankowym, by w razie nagłego uderzenia kryzysu móc wypłacić wynagrodzenia swoim pracownikom. Obecnie metale szlachetne stanowią około 10 proc. płynnych aktywów spółki.

Jak mówi Johnson, wiele wskazuje na to, że w każdej chwili może nastąpić przerwa w funkcjonowaniu rynków – czy to na dwa dni, na dwa tygodnie, czy właściwie nie wiadomo jak długo. Dzięki zabezpieczeniu w formie kruszcu firma będzie w stanie pracować niezależnie od panujących warunków.

Plan gromadzenia metali szlachetnych został przyjęty przez radę nadzorczą spółki już kilka lat temu, po wprowadzeniu przez Fed „nieodpowiedzialnych” rozwiązań luzowania polityki pieniężnej USA i jak mówi Johnson, „obecnie nie ma powodu, by z niego rezygnować”.

Czytaj także:  Gdzie Watykan Trzyma Swoje Złoto?