Przejdź do treści

5 Walut Uzależnionych od Cen Surowców

Od ponad roku surowce znajdują się w bardzo niekorzystnej sytuacji cenowej i nic nie wskazuje, aby miało się to niedługo zmienić. Niezwykle silny dolar i słabnący światowy popyt spowodowały niemałe szkody w bilansach handlowych państw, będących największymi eksporterami surowców na świecie.

Eksporterzy nie zdołali się uchronić przede wszystkim od znacznego osłabienia ich rodzimej waluty. Dla wielu może to być zaskakujące, jednak kurs walut większości państw-eksporterów niemal bliźniaczo naśladuje notowania głównych surowców przemysłowych. Wiedza o takiej zależności może okazać się niezbędna dla początkujących inwestorów, dlatego prezentujemy poniżej pięć walut, których wartość w ogromnym stopniu zależy od notowań ropy, miedzi czy żelaza.

1. Australijski dolar

Zgodnie z oficjalnymi danymi australijskiego rządu, kraj ten odpowiada już za niemal jedną trzecią światowej produkcji rudy żelaza. Oznacza to niezwykłą wrażliwość australijskiej waluty na zmiany ceny tego popularnego metalu. W związku ze słabnącym popytem na rudę żelaza w Chinach, australijski dolar już od 2013 roku znajduje się na spadkowej ścieżce.

2. Kanadyjski dolar

Kanada, która jest szóstym na świecie producentem ropy naftowej, prawie 25 proc. swojego eksportu uzależniła od tego surowca. Ostatni kryzys cenowy na rynku ropy, drastycznie wpłynął na wyniki finansowe całej gospodarki. Szacuje się, że tylko w bieżącym roku sprzedaż surowców energetycznych spadnie tam o 22 proc. Tylko w ciągu ostatniego roku, dolar kanadyjski osłabił się niemal 15 proc. względem amerykańskiej waluty.

3. Rosyjski rubel

W porównaniu z Australią czy Kanadą, Rosjanie praktycznie wcale nie zdywersyfikowali struktury swojego eksportu i oparli go wyłącznie o ropę naftową i gaz ziemny. Spowodowało to bardzo duże uzależnienie waluty od notowań ropy brent. Wobec tego, gwałtowna wyprzedaż nafty, która rozpoczęła się już w połowie 2014 roku, posłała kurs rubla na samo dno.

Czytaj także:  Ameryka Tonie, Złoto Zyskuje!

4. Kolumbijskie peso

Z tym samym problemem muszą sobie poradzić władze Kolumbii. Sytuacja nie jest tak dramatyczna, ponieważ ropa odpowiada „tylko” za 20 proc. eksportu, ale załamanie cen pociągnęło za sobą dramatyczny spadek sprzedaży surowca. Szacowana wielkość sprzedaży w 2016 r. to zaledwie 1,1 mld USD, czyli ponad sześciokrotnie mniej niż w 2014 r. Podczas gdy cena ropy wciąż balansuje w okolicach 41 USD za baryłkę, kolumbijska waluta osłabiła się względem amerykańskiego dolara już o ponad 30 proc.

5. Peruwiański sol

Oprócz złota, Peru największe korzyści czerpie z handlu miedzią. Posiadając ok. 13 proc. światowych rezerw tego metalu jest jego trzecim największym producentem, zaraz po Chile i Chinach. Wieloletnia wyprzedaż czerwonego metalu odcisnęła swoje piętno także na kursie peruwiańskiej waluty.