Przejdź do treści

Złoto z Laboratorium: Przełom Czy Bzdura?

Jak podają media branżowe, uczonym z Instytutu Technologii Technion w Hajfie udało się spełnić najstarsze marzenie alchemików z całego świata – stworzyć złoto w warunkach laboratoryjnych.

Izraelskim naukowcom po raz pierwszy w historii udało się wyhodować porowaty kryształ. Dokonali tego dzięki innowacyjnej technologii termicznej obróbki cienkich warstw złota i germanu. W ten sposób tworzą się kropelki cieczy wielkości kilkudziesięciu mikronów. Ochłodzenie kropelek pozwala złotu się wykrystalizować.

Szczegóły odkrycia dokonanego przez doktorantkę Marię Koifman Khristosov z Wydziału Inżynierii Materiałowej, pod kierunkiem profesora Boaza Pokroy’a, opublikowano właśnie w prestiżowym magazynie Nature Communications.

Naukowcy podkreślają, że podobnie jak naturalny kruszec, stworzone przez nich złoto posiada wysoką wytrzymałość i odporność na temperatury, a także doskonale przewodzi energię elektryczną i ciepło. Dodają także, że motywacją dla ich badań była po prostu czysta nauka, a nie chęć zysku.

Czy jednak nie znajdą się chętni, by wykorzystać odkrycie na swój sposób?

20 komentarzy do “Złoto z Laboratorium: Przełom Czy Bzdura?”

  1. Oj nie doszukujmy się we wszystkim działania przeciw cenom złota – to po prostu badania naukowe, które na dzisiaj są ciekawostką, a za jakiś czas mogą przełożyć się na ciekawe biznesy. Wpływ na aktualne ceny złota to raczej żaden.

 1. Czyli jak dobrze rozumiem udało się im stworzyć stop 'metalów’ który ma takie same właściwości co złoto(przewodnictwo ciepła i energii elektrycznej)?

  Bo jak by im się udało stworzyć złoto z germanu to by był wielki wynalazek dla ludzkości. (To oznaczało by że może kiedyś udało by się stworzyć tlen z węgla :D:D:D )

 2. Jeżeli to prawda, i to złoto ma te same właściwości to jest to niewątpliwie wielki przełom, ale dla prawdziwego złota oznacza to , że już nie będziemy na nie mówić „żółty szlachetny metal” tylko poprostu…. zwykłe złoto, które straci na wartości i będzie „tylko” metalem. :(

 3. Zaraz, zaraz, czy Wy aby nie popadacie w skrajne rozumienie tematu?
  Przecież nikt nie stworzył złota, tylko jego unikalną strukturę – „porowaty kryształ”. Jest bowiem napisane ” Dokonali tego dzięki innowacyjnej technologii termicznej obróbki cienkich warstw złota i germanu.” To odkrycie wstrząśnie przemysłem i farmacją, ponieważ uzyskano kropelki cieczy wielkości kilkudziesięciu mikronów, które następnie się krystalizują.
  Jeżeli chodzi o uzyskanie złota, to robi się to od dawna. Potrafimy już uzyskać dowolne pierwiastki ze złotem włącznie. Dokonuje się tego na przykład we Francji. W potężnym akceleratorze cząstek rozpędza się atomy poszczególnych pierwiastków i zderza ze sobą, uzyskując inne. Jako ciekawostkę mogę napisać, że prędkości te są zbliżone do prędkości światła. Ale jak można się domyśleć otrzymuje się atomy, a nie gramy. Więc można spać spokojnie…

 4. Nic tylko się ciszyć, że mamy taki postęp w nauce. Nie ma co popadać w skrajność i dywagować nad ewentualnymi negatywnymi następstwami tego odkrycia.

 5. Dla mnie fajna sprawa. Udało mi się już w domu wyhodować kryształy srebra czy złota (oczywiście nie z niczego ;) ), ale taka sieć krystaliczna na bazie germanu brzmi ciekawie. Muszę sobie poguglać za zdjęciami.

 6. Zloto mozna otrzhymac z innych pierwiastkow, tylko w reaktorze atomowym ,bombardujac protonami np jadro olowiu ,ale nic wam po tym zlocie ,jest promieniotworcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.