Jak podają media branżowe, uczonym z Instytutu Technologii Technion w Hajfie udało się spełnić najstarsze marzenie alchemików z całego świata – stworzyć złoto w warunkach laboratoryjnych.
Izraelskim naukowcom po raz pierwszy w historii udało się wyhodować porowaty kryształ. Dokonali tego dzięki innowacyjnej technologii termicznej obróbki cienkich warstw złota i germanu. W ten sposób tworzą się kropelki cieczy wielkości kilkudziesięciu mikronów. Ochłodzenie kropelek pozwala złotu się wykrystalizować.
Szczegóły odkrycia dokonanego przez doktorantkę Marię Koifman Khristosov z Wydziału Inżynierii Materiałowej, pod kierunkiem profesora Boaza Pokroy’a, opublikowano właśnie w prestiżowym magazynie Nature Communications.
Naukowcy podkreślają, że podobnie jak naturalny kruszec, stworzone przez nich złoto posiada wysoką wytrzymałość i odporność na temperatury, a także doskonale przewodzi energię elektryczną i ciepło. Dodają także, że motywacją dla ich badań była po prostu czysta nauka, a nie chęć zysku.
Czy jednak nie znajdą się chętni, by wykorzystać odkrycie na swój sposób?