Przejdź do treści

2,5% Szansy, Że Jesteś Zamożny…

Doroczny raport firmy doradczej KPMG wyraźnie pokazuje, że polskie społeczeństwo stale się bogaci. Wciąż pozostajemy jednak daleko za innymi krajami, a pod względem liczby osób bogatych wyprzedzają nas nawet o wiele mniejsze państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

969 tys. Polaków może poszczycić się obecnie tytułem osób zamożnych. Według raportu KPMG są to osoby zarabiające ponad 7,1 tys. zł brutto, a ich liczba stale rośnie. Już w nadchodzącym roku grupa zamożnych Polaków powinna po raz pierwszy w historii przekroczyć milion osób!

Podczas gdy liczba osób zamożnych stale się powiększa, wciąż mamy niewielu prawdziwie bogatych. O bogactwie mogą mówić osoby, których wartość płynnych aktywów przekracza milion dolarów. W Polsce ta grupa stanowi dziś 43 tys. osób, co stawia nas daleko za wysoko rozwiniętymi gospodarkami. Co ciekawe, jesteśmy w tyle nawet za krajami szczególnie dotkniętymi ostatnim kryzysem. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii żyje aż 2,3 miliona osób naprawdę bogatych, a w Hiszpanii – ok. 360 tysięcy.

Biorąc pod uwagę procentowy udział osób bogatych w całości populacji, sprawa ma się jeszcze gorzej. Dolarowi milionerzy to w Polsce zaledwie 0,1 proc. społeczeństwa. W tej kategorii lepsi od nas są nawet Czesi (0,3 proc.) i Portugalczycy (0,5 proc.).

Największej poprawy wymaga jednak przede wszystkim stan naszych majątków i oszczędności. Przeciętny Polak posiada ok. 19,5 tys. USD majątku i mimo, że pokonaliśmy pod tym względem Słowację i Litwę, nie mamy nawet co marzyć o dobrnięciu do średniej dla całej Unii Europejskiej, która wynosi astronomiczne 133,4 tys. dolarów.

17 komentarzy do “2,5% Szansy, Że Jesteś Zamożny…”

  1. Średnia na miesiąc nic nam nie powie. Najlepiej pokazuje to przykład spaceru z psem – jak wyprowadzam Azora na spacer, to średnio mamy 3 nogi ;) Szkoda, że zazwyczaj mówi się o średnich wynagrodzeniach/ oszczędnościach, zamiast posługiwać się np. medianą

   1. Gdyby używali poprawnych wskaźników statystycznych to wyniki nie były by takie obiecujące, więc najprościej użyć średniej

 1. A mnie takie dane zawsze bawią, choć jest to śmiech przez łzy. Społeczeństwo się bogaci- to dobrze. Co roku mamy więcej ludzi zamożnych lub bogatych- to też dobrze. Szkoda tylko, że nawet wśród tych bogaczy znaczna część z nich żyje na kredyt, czego statystyki nie uwzględniają.
  Czyli obiektywnie patrząc prawdziwych bogaczy jest wciąż niewielu.

 2. Bogaci się bo pieniądz stale napływa z innych krajów, ale tak szczerze mówiąc spójrzmy na całe społeczeństwo z tej innej perspektywy (zwyczajnych pracowników).. wcale nie jest tak kolorowo.

 3. Moim zdaniem, najlepszy sposób na stałe bogacenie się to systematyczna inwestycja w fizyczne złoto, którego wartość z biegiem lat wzrasta

 4. W naszym kraju człowiek „bogaty” to taki który weźmie na siebie kredyt a później ledwo go spłaca…. Statystyka jest ? jest! Wzbogaciłeś się o 300 tys.?Tak! teraz to spłać…. Wstyd takie dane podawać.

 5. Temat bogactwa w Polsce, zdecydowanie budzi pełno sprzecznych komentarzy. Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nie mają się czym chwalić, a za tym że w kraju nie jest zbyt kolorowo opowie się zapewne więcej niż połowa rodaków.

 6. Wychodzi na to, że żeby być zamożnym tzn zarabiać ok 7tys zł wystarczy pojechać do byle jakiej pracy za granicę i już możemy się tak tytułować. Smutne to trochę..

  1. No i właśnie. Ciekawi mnie na jakiej podstawie wyliczyli ową średnią? Co brali pod uwagę? Wydatki zapewne, bo raczej żaden przeciętny Kowalski w Polsce nie ma dochodów na poziomie 7 tys zł/msc. No chyba, że te dane oparli o zarobki Polaków poza granicami naszego kraju…

 7. Dobrze byłoby gdyby liczba osób zamożnych powiększała się . Ludzie mając więcej pieniędzy, więcej by wydawali i tak gospodarka by się sama napędzała…

 8. Przeciętny Niemiec czy np. Holender zarabia tyle, że mu zostaje z wypłaty, jest w stanie odkładać, inwestować czyli bogaci się a przeciętny Polak ledwo wiąże koniec z końcem. Niestety dysproporcje będą rosły. Ten wyścig trzeba potraktować pokoleniowo. Inwestując teraz w chociażby małe ilości złota w perspektywie czasu mamy szansę na dogonienie stawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.