Przejdź do treści

2,5% Szansy, Że Jesteś Zamożny…

Doroczny raport firmy doradczej KPMG wyraźnie pokazuje, że polskie społeczeństwo stale się bogaci. Wciąż pozostajemy jednak daleko za innymi krajami, a pod względem liczby osób bogatych wyprzedzają nas nawet o wiele mniejsze państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

969 tys. Polaków może poszczycić się obecnie tytułem osób zamożnych. Według raportu KPMG są to osoby zarabiające ponad 7,1 tys. zł brutto, a ich liczba stale rośnie. Już w nadchodzącym roku grupa zamożnych Polaków powinna po raz pierwszy w historii przekroczyć milion osób!

Podczas gdy liczba osób zamożnych stale się powiększa, wciąż mamy niewielu prawdziwie bogatych. O bogactwie mogą mówić osoby, których wartość płynnych aktywów przekracza milion dolarów. W Polsce ta grupa stanowi dziś 43 tys. osób, co stawia nas daleko za wysoko rozwiniętymi gospodarkami. Co ciekawe, jesteśmy w tyle nawet za krajami szczególnie dotkniętymi ostatnim kryzysem. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii żyje aż 2,3 miliona osób naprawdę bogatych, a w Hiszpanii – ok. 360 tysięcy.

Biorąc pod uwagę procentowy udział osób bogatych w całości populacji, sprawa ma się jeszcze gorzej. Dolarowi milionerzy to w Polsce zaledwie 0,1 proc. społeczeństwa. W tej kategorii lepsi od nas są nawet Czesi (0,3 proc.) i Portugalczycy (0,5 proc.).

Największej poprawy wymaga jednak przede wszystkim stan naszych majątków i oszczędności. Przeciętny Polak posiada ok. 19,5 tys. USD majątku i mimo, że pokonaliśmy pod tym względem Słowację i Litwę, nie mamy nawet co marzyć o dobrnięciu do średniej dla całej Unii Europejskiej, która wynosi astronomiczne 133,4 tys. dolarów.

Czytaj także:  Zapłacimy Złotem Za Zakupy w Internecie?