Przejdź do treści

Historia Bożego Narodzenia: Kadzidło, Mirra i… Złoto!

Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, choinki, kolęd i… prezentów. Do tych najważniejszych, podarowanych nowo-narodzonemu Jezusowi ponad 2000 lat temu, należało złoto.

Jak mówią przekazy, poświadczone przez historyków i astronomów, miała wtedy miejsce koniunkcja Saturna i Jowisza – tak silna, że mówiono o niej na całym Bliskim Wschodzie. Miał to być znak zwiastujący przyjście na świat Mesjasza. Widząc Gwiazdę Betlejemską, Trzech Mędrców – Magów, zwanych z grecka „magoi”) – miało wyruszyć w drogę, by pokłonić się niemowlęciu.

Mędrcy Ci podarowali Dzieciątku kadzidło, mirrę i złoto. Te trzy dary od wieków interpretuje się na różne sposoby – w drugim stuleciu św. Ireneusz z Lyonu upatrywał w złocie atrybutu królewskiej godności Dzieciątka, w kadzidle widział jego boskość, a mirra miała symbolizować śmierć na krzyżu. Z kolei żyjący w XX wieku kardynał Karl Rahner uważał, że złoto wskazywać miało na naszą miłość, kadzidło – na tęsknotę, a mirra – na bóle. W darach widział więc głównie znaki oddania wiernych, nie zaś symbole boskości.

XIII-wieczna „Złota legenda” – zbiór opowieści o chrześcijańskich świętych, opracowany przez włoskiego dominikanina Jakuba de Voragine – prezentuje jeszcze inne wyjaśnienie. Trzej Królowie mieli podarować Dzieciątku złoto z powodu ubóstwa Maryi, kadzidło miało zamaskować nieprzyjemny zapach unoszący się w stajence, a mirra – „wzmocnić ciało Dzieciątka i odegnać złe robaki”.

Inna interpretacja mówiła zaś, że złoto mogło symbolizować bóstwo, kadzidło – pobożną duszę, a mirra – czyste ciało. Jedno jest pewne – wszystkie trzy dary były wtedy bardzo cenne. A złoto do dziś pozostaje symbolem bogactwa, statusu i… mądrości jego posiadaczy.

Tagi:

13 komentarzy do “Historia Bożego Narodzenia: Kadzidło, Mirra i… Złoto!”

  1. Przez cały Stary Testament, srebro i złoto przewija się jako pieniądz najwyższej wartości. Dla tego Król Dawid nakazuje wykonanie wszelkich zdobień w Świątyni, właśnie ze srebra i złota. Złoto jest również walutą, za którą można nabyć wiele rzeczy, np. drwa z lasu cedrowego – niezwykle egzotyczne drzewo. Zwykli ludzie rzadko posiadali złoto. Było ono tak cenne że używali go do wymiany między państwami raczej królowie. Zwykła ludność wówczas posiadała srebro i dotyczyło to raczej ludzi zamożnych.

  2. Na przestrzeni wieków powstało mnóstwo wyjaśnień znaczenia darów przyniesionych Jezsusowi przez Trzech Mędrców. Jednakże niezależnie od interpretacji złoto od kilku tysięcy lat kojarzone jest z mądrą i cenną inwestycją.

  3. Złoto od zawsze było atrybutem bogactwa i godności, zatem obdarowujący chciał dowartościować darczyńcę,dać mu coś bardzo wartościowego.

  4. Samo posiadanie złota nie czyni człowieka mądrym ale inwestowanie w złoto oszczędności zamiast przechowywanie papierków w skarpecie jest na pewno rozsądniejszym wyborem :)

  5. odpowiem żartem:
    Jezus urodził się pod koniec grudnia i jeszcze tej samej nocy, 6 stycznia przyszli do niego trzej królowie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.