Przejdź do treści

Jak Nie Stracić Na Sprzedaży Złota Przed Gwiazdką?

Na początku grudnia uncja złota kosztowała ok. 4300 zł, czyli blisko 8 proc. więcej niż przed rokiem. Nic zatem dziwnego, że na fali świątecznej gorączki posiadane przez Polaków złoto tak licznie trafia do skupów, by szybko zamienić się w gotówkę i docelowo – w prezenty dla najbliższych. Ważne, by w tej gorączce zachować zdrowy rozsądek i nie sprzedać cennych pamiątek poniżej ich prawdziwej wartości.

Choć na ulicach roi się od sklepów jubilerskich, lombardów i skupów złota, ich oferty bardzo się między sobą różnią. I chodzi tu nie tylko o oferowane przez nie stawki, ale także o sposób wyceny złota. Najczęściej odbywa się ona „na oko”, w oparciu o wybitą na biżuterii próbę. Do tego szybkie ważenie na wątpliwie skalibrowanej wadze, i po chwili posiadacz złota wychodzi z gotówką i nadzieją, że na całym interesie nie stracił.

Co zrobić, żeby nadzieję zamienić na pewność? Zapomnieć o metodach „na oko” i postawić na profesjonalne technologie. Takie rozwiązania można już znaleźć w wyspecjalizowanych punktach skupu metali szlachetnych, m.in. w oddziałach Mennicy Złota w całej Polsce. Punkty takie dysponują nowoczesnymi spektrometrami – urządzeniami, które prześwietlają najdrobniejsze nawet elementy, podając procentową zawartość poszczególnych metali, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

– Sprawdzanie próby za pomocą spektrometru pozwala nie tylko na zachowanie najwyższej precyzji, ale także gwarantuje niezależność wyceny. Cały proces odbywa się na oczach i od kontrolą klienta, który po kilku sekundach na ekranie widzi „zawartość złota w złocie” – mówi Kamila Szóstak z oddziału Mennicy Złota w Katowicach, do którego klienci często przychodzą tylko po to, by bezpłatnie wycenić posiadaną biżuterię. Wielu z nich, odkrywając, że posiadane latami pamiątki warte są fortunę, chętnie od razu zamienia je na gotówkę.

Czytaj także:  Złoto Umacnia Pozycję: Analiza Rynku Złota

Takich transakcji najwięcej jest oczywiście w okresach zwiększonych wydatków. Dlatego sprzedając biżuterię z myślą o świątecznym zastrzyku gotówki, warto pamiętać, że złoto to przecież najstarsza waluta świata. I jak każdy pieniądz – ma konkretną wartość.