Przejdź do treści

Pierwszy Dolar Nowego Świata

Amerykańskie monety historyczne od lat biją rekordy popularności, czego najlepszym dowodem są astronomiczne kwoty, uzyskiwane na aukcjach całego świata. Najdroższym egzemplarzem pozostaje wciąż pierwsza amerykańska dolarówka z 1794 roku, którą niespełna 2 lata temu zlicytowano za ponad 10 mln dolarów. Czy aby na pewno była to pierwsza moneta w amerykańskim obiegu, która przetrwała do dzisiaj?

Wielu ekspertów podzielało to zdanie jeszcze do początku lat 90., kiedy to odnaleziony wrak pirackiego okrętu na zawsze odmienił losy amerykańskiej numizmatyki. Badane szczątki odkryły przed nurkami skarb, o jakim mogli tylko pomarzyć. Odnaleziono trzy egzemplarze jednej z najrzadszych monet Nowego Świata. Trzy egzemplarze, które jako jedyne przetrwały do dzisiaj.

Osiem reali, bo o nich mowa, to legendarna moneta wybita w 1538 roku w mennicy Mexico City. Wykonana pod hiszpańskim panowaniem, uznawana jest za pierwszą monetę typu dolarowego, na której wzorowali się autorzy późniejszych amerykańskich numizmatów. Dodatkowo, kolonialne monety pełniły w Stanach Zjednoczonych funkcję prawnego środka płatniczego aż do 1857 roku, co technicznie czyni je pierwszymi monetami, jakie trafiły do amerykańskiego obiegu.

Awers tej niezwykłej monety o wadze 27,11 g przedstawia Słupy Heraklesa, nad którymi znajduje się napis PLVS, będący odwołaniem do starożytnego motto NE PLVS VLTRA (nic ponad to). Zamykające Morze Śródziemne Słupy oznaczały dla starożytnych koniec znanego świata. Określenie „za Słupami Heraklesa” znaczyło tyle samo, co „za Cieśniną Gibraltarską”, stąd czasami Słupami nazywa się również samą Cieśninę.

Monety są tak unikatowe, że nie znajdują się aktualnie w żadnych otwartych zbiorach numizmatycznych i muzealnych. Wyłowione przez nurków egzemplarze sprzedane zostały na aukcji już w niedługo po odkryciu, osiągając ceny od 300 do 400 tys. dolarów. Stosunkowo niska cena była efektem wielu plotek, co do istnienia większej ilości monet, które przetrwała do dzisiaj, lecz dziś wszystko wskazuje, że to nieprawda.

Czytaj także:  Gratulujemy Kolejnemu Zwycięzcy!