Przejdź do treści

45 Lat, Jeden Wniosek: Kupujmy Złoto!

Odkąd Amerykanie zakończyli Standard Złota minęło już prawie pół wieku. Cena złota zaliczyła w tym czasie wiele wzlotów i upadków, ale ich proporcja naprawdę daje do myślenia. Jak widać na poniższym wykresie, kto ma złoto, ten śpi spokojnie.

wzrosty-i-spadki-630

18 komentarzy do “45 Lat, Jeden Wniosek: Kupujmy Złoto!”

 1. Po szczycie w 1980 r. cena złota kilka lat spadała a potem znów rozpoczął się rajd w górę. Czyżby w 2016 r. po kilku latach spadków szykował się podobny scenariusz? hmm..

  1. Osobiście nie doszukiwałbym się tak daleko idących wniosków. Myślę, że przesłanie tego wykresu raczej powinno należeć do prostych. Po przez permanentną inflację, wartość kruszcu wciąż będzie rosnąć. To moim zdaniem jest Corpus delicti. Więc w sumie dochodzimy do tego samego miejsca :)

   1. Dokładnie, Patryk ma rację, uśredniać cenę i systematycznie gromadzić żółty metal. Potem zamiast głodowej emerytury, złote czasy :)
    Przyszłość jest bliżej niż myślisz…

 2. Nie od dziś wiadomo, że złoto to inwestycja długoterminowa. Nawet jeśli jakiś czas jest w „dołku” to w końcu się odbije. Warto gromadzić złoto systematycznie , wtedy cena się wyrównuje :)

  1. Dokładnie i średnia zachowana…. wiadomo, że nie kupuje się by za 5 minut sprzedać. Warto obserwować giełdę i liczyć się z tym że inwestycja przede wszystkim długoterminowa

  1. Jeśli kupisz dziś i sprzedasz jutro możesz stracić. Tu chodzi o długofalowość i bezpieczeństwo. Żaden bank nie da Ci gwarancji, że nie upadnie i nie będziesz miał problemów z odzyskaniem swoich pieniędzy. Cena złota zmienia się ale w perspektywie czasu i tak utrzymuje pewien wzrost wartości. W dodatku swoje oszczędności możesz mieć pod poduchą i w każdej chwili możesz nich skorzystać.

   1. Masz rację, trzeba również uwzględnić, że trzymanie np. w banku oszczędności wiąże się z kosztami w postaci podatku Belki i więcej na tym tracimy niż przy zakupie złota. Dużym plusem inwestycji w złoto jest właśnie brak VAT-u i podatku.

  2. długoterminowość inwestycji i brak VAT-u, a także pominięcie Belki to chyba największe szanse na złoty zysk, więc jeśli chcesz czerpać profity ze złota na emeryturze to na pewno nie stracisz a zyskasz ;)

 3. Niestety spora część osób kupując złoto , chciałaby na starcie dostać gwarancję , że nie straci włożonego kapitału. Złoto to inwestycja długoterminowa i tylko z takim nastawieniem ma to jakiś sens. Przykładem mogą być nasi dziadkowie, którzy dostali… kupili złote monety,czy sztabki. Sprzedając je w tej chwili mogą (przykładowo) zrobić generalny remont czy też pomóc wnukom ;)

 4. Gołym okiem widać, że patrząc długodystansowo nie da się stracić na inwestycji w złoto, a profity z takiej inwestycji mogą zaskoczyć samych posiadaczy tym bardziej w dzisiejszych czasach niepewności gospodarczych

 5. supre są takie wykresy, lecz obok powinna być informacja o dewaluacji pieniądza, 200$ z 1960 nie równa się 200$ z 2016…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.