Przejdź do treści

9 Prostych Sposobów Na Oszczędzanie

Trudno jest oszczędzać, kiedy wiszą nad nami długi, tym bardziej takie, które co miesiąc generują kosztowne odsetki. Dlatego porządki w finansach należy zacząć od spłaty zadłużenia na kartach kredytowych. Jeśli trudno Ci znaleźć motywację, zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny – w ten sposób zmniejszysz oprocentowanie długu. Spłaconą kartę schowaj na dnie szuflady i najlepiej o niej zapomnij.

1

Nasz tryb życia przypomina zwykle tryb życia naszych przyjaciół. Jeśli spędzamy razem dużo czasu, mamy podobne wydatki – kino, wakacje, imprezy, dobry obiad w restauracji… Dlatego warto razem pomyśleć o przyszłości i część wydatków wspólnie ograniczyć. Zamiast bawić się na mieście, dwa razy w miesiącu zostańcie razem w domu – ugotujcie kolację, obejrzyjcie film na dvd. Zabawa gwarantowana, a w portfelu zostaną dodatkowe środki.

2

Jeśli nie masz stuprocentowej pewności, że Twoje wysiłki nie pójdą na marne, bo całe oszczędności zostaną pożarte przez opłaty lub niskie stopy procentowe – zacznij się interesować ekonomią. To nic trudnego, podstawy działania rynku są zrozumiałe nawet dla laików, jeśli tylko przyłożą się do nauki. Zacznij czytać finansowe blogi choć przez 10 minut dziennie. Zobaczysz, że wkrótce będziesz znacznie mądrzejszy…

3

Pieniądze, które wydajemy na jedzenie to ogromna część naszego wynagrodzenia. Nie wierzysz? Przejrzyj rachunki za ostatni miesiąc. Ale jedzenie to nie tylko duży wydatek, to także pole do popisu dla sprytnych oszczędzających. To właśnie w tej dziedzinie masz największą swobodę działania na rzecz poprawy domowego budżetu. Zastanów się ile jedzenia marnujesz, ile naprawdę kosztuje Twoja ulubiona szynka, a także ile kosztuje obiad w restauracji, który mógłbyś sam ugotować z identycznych produktów. Nie musisz z niczego rezygnować, ale część nieuzasadnionych wydatków warto ograniczyć.

4

Nie chodzi o to, żebyś nagle nauczył się fachu hydraulika czy budowlańca, ale część prac w domu możesz wykonać samemu. Nie bój się młotka czy pędzla – wszystko jest dla ludzi. Jeśli marzyłeś o odnowieniu przedpokoju, wcale nie musisz wydawać fortuny. Kup farbę, podwiń rękawy i bierz się do pracy. A może marzą Ci się nowe szafki w kuchni? Łap śrubokręt, kup kolorową okleinę i remont zrobisz za grosze.

Czytaj także:  Cold War = Gold War? 2014 Rok Na Rynku Złota

5

Na początku roku łatwo podekscytować się nowymi planami na nadchodzące miesiące, ale z czasem entuzjazm zaczyna słabnąć. Co zrobić, żeby nie stracić zapału? Po wybraniu wymarzonego celu nieustannie sobie o nim przypominaj. Chcesz oszczędzić na podróż do Egiptu? Powieś sobie nad biurkiem fotografię piramid. Marzy Ci się nowy telewizor? Na starym poprzyklejaj okropne naklejki, by nie móc dłużej na niego patrzeć. W ten sposób nie będzie tak łatwo zapomnieć o planach…

6

Planowanie finansów jednak Cię przerasta? To żaden wstyd, niektórzy po prostu nie mają do tego głowy. Może za to ktoś z Twoich znajomych ma zmysł analityczny i zamiłowanie do księgowości? Niektórzy naprawdę lubią takie zajęcia i z pewnością chętnie Ci pomogą, w zamian przyjmując domowe ciasto, albo inną przysługę. Na pewno istnieje sposób, w jaki mógłbyś się odwdzięczyć…

7

Ukochana osoba może doprowadzić Cię do finansowej ruiny, nieświadomie skłaniając do wydatków, które można uzasadnić chyba tylko i wyłącznie miłością. Ale partner może być także pomocny w budowaniu finansowej stabilizacji – wszystko pod warunkiem, że otwarcie porozmawiacie o tym, jak rozliczać wspólne wydatki i jak skorzystać na tym, że dzielicie coś więcej, niż tylko uczucia.

8

Technologia w służbie portfelowi! Po co przepłacać, jeśli w sieci bez trudu ustalisz, gdzie za ten sam produkt zapłacisz kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych mniej? Nie chodzi o to, żebyś studiował wszystkie gazetki z supermarketów, co tydzień szukając najlepszej okazji, ale by przy ważnych decyzjach zakupowych nie sięgać po pierwszą ofertę, jaka wpadnie nam w ręce. Jednak nie kieruj się wyłącznie ceną. Czasem warto podjechać po tańszy produkt na drugi koniec miasta, a innym razem poświęcony czas i koszt dojazdu nie są tego warte.

9

Oszczędzanie pieniędzy to nie tylko ich gromadzenie i pomnażanie, ale także pilnowanie, by nikt ich nam nie ukradł. Tak jak nie chodzisz z otwartą torebką i nie zostawiasz portfela na wierzchu, tak pilnować musisz również pieniędzy zgromadzonych na koncie. Na banki napadają dziś nie bandziory w maskach, a cyber-złodzieje, którzy tylko czekają na Twoje loginy i hasła lub przejęcie Twojej tożsamości. Uważaj na instalowane programy i aplikacje, unikaj też ściągania pirackich plików. Chwila rozrywki może się okazać bardzo kosztowna…

Czytaj także:  Czy Polacy Są Skazani Na Biedę?