Przejdź do treści

Czy Znasz Wszystkie Oblicza Srebra?

Choć wiele osób o tym nie wie, istnieje kilka rodzajów srebra. Każdy z nich – w zależności od swojej czystości, tj. faktycznej zawartości srebra w srebrze – ma jednak inne zastosowanie i właściwości.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze odmiany:

Na początek Pure Silver, oznaczane za pomocą próby 999. Jak wiemy, jest to tak zwane Czyste Srebro, które wykorzystuje się w zasadzie tylko do produkcji srebrnych sztabek lokacyjnych i srebrnych monet bulionowych.

Sterling Silver uzyskuje się poprzez połączenia srebra (92,5 proc.) z miedzią (7,5 proc.). Dzięki temu metal staje się twardszy, a co za tym idzie – znacznie odporniejszy na uszkodzenia, czy ścieranie. Jednocześnie nie traci swojego blasku, przez co chętnie wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, czy też różnorakich srebrnych akcesoriów.

Argentium Silver zostało opatentowane przez koncern Argentium International Limited. Produkowane przez tego brytyjskiego potentata wyroby, sygnowane logiem przedstawiającym jednorożca, zawierają od 93,5 do 96 proc. czystego srebra. W odróżnieniu od Sterling Silver, do Argentium Silver nie dodaje się jednak miedzi, a german (Ge). Dzięki temu biżuteria wykonana z Argentium Silver jest nie tylko piękna, ale też niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Britannia Silver, oznaczane za pomocą próby 958, najczęściej uzyskuje się poprzez połączenie srebra (95,8 proc.) i miedzi (4,2 proc.). Britannia Silver wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji zastaw stołowych. Co ciekawe, z tego rodzaju srebra wybijane są także słynne monety bulionowe „Britannia”, emitowane przez brytyjską Mennicę Królewską od 1998 roku.

I wreszcie – Nickel Silver. Warto pamiętać, że metal ten – znany również jako German Silver i New Silver – pomimo obiecującej nazwy, w rzeczywistości nie zawiera w sobie ani grama srebra! Jest to jedynie stop trzech popularnych metali: miedzi (60 proc.), niklu (20 proc.) i cynku (20 proc.).

Czytaj także:  Nigeria: Złoto Cenniejsze Niż Życie?
Tagi: