Przejdź do treści

Dlaczego Złoto Musi Pozostać Drogie?

W rożnych okresach historii, w różnych regionach i kulturach świata – złoto od wieków pozostaje najcenniejszym pierwiastkiem, a dzieje się tak ze względu na jego niepowtarzalne właściwości.
Złoto jest najstarszą, do tej pory wykorzystywaną walutą i doskonałym sposobem na przechowanie majątku – zarówno w przeszłości, dziś, jak i w przyszłości.

Co, poza specyficznymi właściwościami fizycznymi, czyni je tak wyjątkowym? Ponieważ złoto jest znacznie rzadsze niż inne pierwiastki, jego pozyskanie wymaga od ludzi większego wysiłku, niż ten wkładany w produkcję innych, często niezbędnych do życia dóbr.

Dla przykładu – wykopanie tony ziemi i skał w poszukiwaniu miedzi przynosi zwykłe ok. 5 kilogramów czystego metalu. W przypadku złota, ten sam wysiłek trzeba wykonać żeby pozyskać zaledwie… 1 gram.

Do pozyskania złota musimy wykorzystać znacznie większe zasoby energii, ludzkiej pracy czy nawet żywności. Z tego powodu, złoto pozostaje cenowo proporcjonalne do innych surowców i zasobów, nawet jeśli jego cena ulega krótkotrwałym wahaniom, wywołanym lokalnymi czy nawet globalnymi czynnikami.

I podczas gdy kolejne systemy walutowe przychodzą i odchodzą, złoto zawsze pozostanie tym niezwykłym pierwiastkiem, wokół którego od zawsze kręci się świat.

Czytaj także:  Rekordowy Popyt Na Fizyczne Srebro!