Przejdź do treści

Dlaczego Złoto Musi Pozostać Drogie?

W rożnych okresach historii, w różnych regionach i kulturach świata – złoto od wieków pozostaje najcenniejszym pierwiastkiem, a dzieje się tak ze względu na jego niepowtarzalne właściwości.
Złoto jest najstarszą, do tej pory wykorzystywaną walutą i doskonałym sposobem na przechowanie majątku – zarówno w przeszłości, dziś, jak i w przyszłości.

Co, poza specyficznymi właściwościami fizycznymi, czyni je tak wyjątkowym? Ponieważ złoto jest znacznie rzadsze niż inne pierwiastki, jego pozyskanie wymaga od ludzi większego wysiłku, niż ten wkładany w produkcję innych, często niezbędnych do życia dóbr.

Dla przykładu – wykopanie tony ziemi i skał w poszukiwaniu miedzi przynosi zwykłe ok. 5 kilogramów czystego metalu. W przypadku złota, ten sam wysiłek trzeba wykonać żeby pozyskać zaledwie… 1 gram.

Do pozyskania złota musimy wykorzystać znacznie większe zasoby energii, ludzkiej pracy czy nawet żywności. Z tego powodu, złoto pozostaje cenowo proporcjonalne do innych surowców i zasobów, nawet jeśli jego cena ulega krótkotrwałym wahaniom, wywołanym lokalnymi czy nawet globalnymi czynnikami.

I podczas gdy kolejne systemy walutowe przychodzą i odchodzą, złoto zawsze pozostanie tym niezwykłym pierwiastkiem, wokół którego od zawsze kręci się świat.

19 komentarzy do “Dlaczego Złoto Musi Pozostać Drogie?”

 1. Dokładnie, jego niepowtarzalne właściwości zawsze pozostaną bezcenne. Tydzień temu wyskoczył mi jęczmień, potarłem złotą monetą i jak ręką odjął, obudziłem się bez żadnego śladu :)

   1. Rafale, proponuję eksperyment dający pogląd na różnice między cebulą a złotem. Zrób wisiorek z cebuli oraz zakup złoty łańcuszek. Obdaruj jakąś kobietę najpierw złotym łańcuszkiem a kilka dni później naszyjnikiem z cebuli tłumacząc się podobnymi właściwościami obu. Jeśli dziewczyna będzie miała poczucie humoru może nawet zaliczysz jakiś plus, jeśli nie to no cóż… może będziesz miał okazję porównać właściwości cebuli i złota na własnej skórze;p

 2. Oszczędności trzymam od dawna w złocie, a teraz nawet rezerwową poduszkę w formie gotówki wyjąłem z banku. Nie ufam już banksterom!!!!

  1. Ciekawa zasada :D Znaczy, lepiej mieć złoto niż męża/żonę/przyjaciela? :P Może i tak, ono nas na pewno nie zdradzi, na pewno pomoże w ciężkich czasach, zawsze będzie przy nas ;D

 3. Może cebula jest tańsza jako środek leczniczy, ale na pewno nie ma tylu zastosowań jak złoto. Mowa tu oczywiście o bezpiecznej lokacie kapitału ;)

 4. Dodajmy, że koszty wydobycie liczone są w dolarach i głównie w dolarach jest złoto sprzedawane i notowane, co dla nas zarabiających i wydających złotówki dodatkowo podwyższa cenę kruszcu

 5. 1 gram z tony (!) mówi samo za siebie jak wielką pracę trzeba wykonać, żeby wydobyć złoty kruszec, którego jest coraz mniej…

 6. Po zasiedleniu marsa złoto będzie tanie i będzie go dużo, ale póki co, to lepiej gromadzić to nasze ziemskie. Ma piękny złocisty blask,wygląda jak łzy słońca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.