Przejdź do treści

Jak uniknąć największych błędów oszczędzania?

Coraz dłuższe życie, coraz niższe emerytury. Chyba nikt nie ma już złudzeń, że państwo będzie w stanie zapewnić komukolwiek godną emeryturę. Jeśli nie chcemy pracować do śmierci, należy we własnym zakresie zadbać o finanse.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić… Dlatego dziś przedstawiamy pięć sposobów na uniknięcie podstawowych błędów przy oszczędzaniu na emeryturę:

1. Zacznij wcześnie

Wkraczając w dorosłość, młodzi ludzie chcą przede wszystkim cieszyć się życiem i samodzielnością. Do konsumpcyjnego trybu życia szybko dochodzą poważne wydatki, jak pierwszy samochód, mieszkanie, wychowanie dzieci. Trudno jeszcze myśleć o sprawach oddalonych o kilkadziesiąt lat…

Tymczasem największym sprzymierzeńcem młodości jest CZAS – ten który wciąż przed nami. Kto zacznie oszczędzać wcześnie, ten bez trudu zgromadzi majątek, na który starsi musieliby ciężko pracować, dokonując wielu wyrzeczeń.

2. Oszczędzaj więcej

Decyzja podjęta? To dopiero pierwszy krok. Teraz czas na pytanie „ile mogę odkładać?”. Dobry plan zakłada, że jest to ok. 10 proc. Twojego dochodu. Jeśli to zbyt wiele – zacznij od mniejszych kwot, ale docelowo staraj się osiągnąć ten poziom, by później nie mieć do siebie pretensji.

Jeśli nie możesz teraz zwiększyć odkładanych kwot, zrób to kiedy dostaniesz kolejną podwyżkę. Standard Twojego życia się nie zmieni, za to przyszłość będzie znacznie spokojniejsza.

3. Zbalansuj ryzyko zgromadzonych aktywów

Brzmi jak rada dla ekspertów, ale to bardzo proste. Mówiąc „po ludzku”, po pierwsze nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Po drugie – jedne inwestycje są bezpieczne, ale przynoszą niską stopę zwrotu, inne pozwalają na wygenerowanie solidnych zysków, ale mogą także spowodować straty.

Podziel posiadane środki. Część odłóż na koncie oszczędnościowym, za część kup akcje lub obligacje, jeśli masz taką możliwość – zainwestuj także w nieruchomości, ale przynajmniej 15 proc. ulokuj w metalach szlachetnych, najlepiej w złocie. Ono przez lata zachowa siłę nabywczą i będzie najlepszym „ubezpieczeniem” dla pozostałych inwestycji.

Czytaj także:  Podsumowanie I półrocza na rynku złota — dwa kroki do przodu i jeden do tyłu

4. Wybierając inwestycje nie sugeruj się przeszłością

Kiedy będziesz już decydować się na poszczególne aktywa, pamiętaj, że czasy się zmieniają. To, na czym kiedyś zarobili Twoi rodzice, dziś może okazać się kiepską inwestycją. Pod uwagę bierz aktualną sytuację geopolityczną, gospodarcze prognozy ekonomistów, wysokość stóp procentowych i warunki panujące na światowych giełdach. Poza złotem, mało które aktywa zachowują wartość przez dziesięciolecia, dlatego warto co jakiś czas przyjrzeć się zgromadzonym środkom i nieco je zmodyfikować.

5. Na początku emerytury nie szalej z wydatkami

Kiedy kończymy dietę, często od razu rzucamy się na ulubione przysmaki, zapominając o włożonej w nią ciężkiej pracy. Co gorsza, nie będziemy się także cieszyć jej efektami. Podobnie jest z odkładaniem na emeryturę – tyle lat oszczędzania, tyle wolnego czasu, by wydawać pieniądze i tyle pokus…

Poczekaj! Według wyliczeń ekspertów, w pierwszym roku emerytury spokojnie można wypłacić ok. 4 proc. zgromadzonego majątku. Tak, by w kolejnych latach nie żałować, że mogło być tak pięknie…

MW