Przejdź do treści

Okazja Do Zakupów: Platyna Najtańsza Od Lat

Oto najnowsza ofiara załamania na chińskim rynku – platyna. W zestawieniu z notowaniami złota, metal ten jest obecnie najtańszy w historii.

Dziś rano za jedną uncję platyny można było kupić zaledwie 0,76 uncji złota. Jest to najniższy wynik od 1987 roku, czyli odkąd prowadzi się statystyki.

Platyna radzi sobie gorzej niż złoto, ponieważ inwestorzy wydają się traktować ją bardziej jak surowiec przemysłowy, niż bezpieczną inwestycję. Biały metal, używany przede wszystkim przy produkcji katalizatorów, ucierpiał ostatnio, kiedy spowolnienie na chińskim rynku mocno uderzyło w popyt. Do tego doszedł skandal dotyczący fałszowania danych o emisji spalin z udziałem marki Volkswagen i wszystko to odbiło się na przemysłowym zapotrzebowaniu na platynę.

– Prognozy dla chińskiego wzrostu są w tej chwili bardzo pesymistyczne, co odbija się stronie popytowej, mimo, że sprzedaż aut w Europie utrzymuje się na przyzwoitym poziomie. Do tego ciągnie się słynna sprawa z VW – powiedział Bloombergowi Mike Dragosits, strateg rynków surowcowych z firmy TD Securities w Toronto. Jednak choć w krótkim okresie trend może się utrzymać, kiedy popyt przemysłowy wróci na dawne tory, stosunek cen platyny do złota się odwróci – dodał Dragosits.

Według danych World Platinum Investment Council obecnie około 43 proc. globalnego popytu na platynę pochodzi z branży motoryzacyjnej. Tymczasem w ubiegłym roku sprzedaż samochodów koncernu Volkswagen spadła o 4,8 proc. i był to pierwszy spadek, jaki firma odnotowała od 11 lat. W 2015 roku zmalał także popyt na platynową biżuterię, której głównymi odbiorcami są zwalniające rynki azjatyckie.

Jednak ponieważ sytuacja ta ma charakter przejściowy, wydaje się, że inwestorzy powinni bliżej przyjrzeć się inwestycji w platynowe sztabki i platynowe monety, bo cena jest obecnie wyjątkowo atrakcyjna.

21 komentarzy do “Okazja Do Zakupów: Platyna Najtańsza Od Lat”

 1. To musi się odbić przemysł, aby to wszystko ruszyło, jak zaznaczył autor. Nie od dziś wiadomo, że inwestorzy są bardziej przekonani do złota aniżeli do platyny. Tak więc nie liczyłbym, że inwestorzy zmienią punkt widzenia i tor myślenia…

 2. Ja również nie wierzę w całkowite odwrócenie się trendu, a co za tym idzie całkowitej zmiany stosunku cen platyny do złota. Jednak inwestorzy mają większy sentyment do żółtego kruszcu. Szczególnie po ostatniej aferze z VW.

  1. Też jestem raczej sceptycznie nastawiona. Dochodzi do tego jeszcze fakt odsprzedaży platyny… Złoto czy już nawet srebro spieniężymy niemal wszędzie. Za każdym rogiem czyha na nas lombard, złotnik czy inny skup. A platyna? Ludzie zastanawiają się, co zrobią jak będą zmuszeni zamienić metal na papierowy pieniądz…

   1. Niby jak się poszpera w necie to można natknąć się na skup platyny, aczkolwiek fakt w obrębie swojej okolicy nie spotkałam się z taką możliwością.

 3. Złoto zawsze jest bardziej postrzegane jako dobra i stabilna opcja na ulokowanie nadwyżek finansowych. Nie wydaje mi się, żeby ten trend się odwrócił i platyna przebiła złoto.

 4. Platyna jest kojarzona z biżuterią i przemysłem, więc by trend się odwrócił musiałaby się zmienić mentalność inwestorów, lub nastąpić spektakularny skok w produkcji przemysłowej. Inaczej tego nie widzę

  1. Mentalność ludzi bardzo ciężko zmienić więc nie sądzę, że trend się odwróci.
   Ale nie zmienia to faktu, że warto dorzucić do swojego portfela inwestycyjnego trochę platyny korzystając ze spadku cen :)

 5. Platyna nie jest tak popularna jak złoto, kolor jest mniej osobliwy, a i właściwości są różne stąd i inne zastosowania w jubilerstwie i przemyśle…

 6. To, czy i w jakim stopniu platyna powróci na właściwe tory – jest wielka niewiadomą :) Faktem jest ze cena może zachęcać, ale czy przez takie posunięcie nie „popłyniemy” w przyszłości ??

 7. Problem platyny jest zbieżny do sprawy brylantów. Inwestycja jest dobra, ale rynek zbytu w Polsce jest dość wąski, a co za tym idzie, ceny również są cieńkie

 8. Trudno mi się jakoś przekonać do platyny inwestycyjnej. W Polsce nie wygląda to, jak dla mnie ciekawie – wystarczy spojrzeć na cenę rynkową platyny, a potem porównać np. z ceną 1 uncjowej sztabki. Taki narzut przy myśleniu o inwestycji jak dla mnie jest na razie nie do zaakceptowania (szczególnie, gdy weźmiemy dodatkowo pod uwagę ryzyka inwestycyjne)

 9. Czy mowa o platynie czy o innych drogocennych kruszcach to każdy sposób oszczędzania jest lepszy niż trzymanie papierkowych pieniędzy w „skarpecie” ;)

 10. Cena owszem, bardzo atrakcyjna, natomiast jest ryzyko związane z postępem technologii silników elektrycznych, a więc i zapotrzebowanie na platyne przez przemysł może być mniejsze w przyszłości.

 11. Platyna nie jest tak atrakcyjna pod względem inwestycyjnym jak złoto. Nawet jeśli w pewnym momencie się odbije to jak ją później sprzedać? Nie to co złoto. W razie potrzeby łatwo się go pozbyć.

 12. Wydobycie platyny jest kilka razy droższe niż złota to samo przeróbka ,no w końcu najwyższa temperatura, koszt wydobycia sporo powyżej ceny, zapasów brak ,popyt w jubilerstwie stale rośnie ,cena bardzo atrakcyjna w razie popytu nie zasypią rezerwami z banków tak jak w złocie ,którego mają zapasów na 60 lat …

 13. No i waga nie do podrobienia 21 g/1cm3 a złoto mieszają z wolframem . Trochę reklamy poprawia metabolizm no w końcu katalizator itp i może być kilka razy droższa od złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.