Przejdź do treści

Wszystkie Sztućce Prezydenta

Kolejni prezydenci przychodzą i odchodzą z Białego Domu, ale jedno się nie zmienia – srebra stołowe, z których przez dziesięciolecia korzystają kolejni najpotężniejsi ludzie tego świata.

W ostatniej dekadzie popyt na srebrne akcesoria stołowe wynosił średnio 5,6 proc. całkowitego popytu na srebro na świecie, czyli ok. 1750 ton rocznie. Biorąc pod uwagę, że srebrne wyposażenie jadalni zwykle przekazuje się z pokolenia na pokolenie i produkty te tylko w znikomej części cyrkulują, jest to bardzo solidny wynik.

Model srebrnych sztućców z ozdobami w stylu rokoko, z których korzysta pierwsza rodzina Ameryki, znany jest jako „King Charles”. Produkuje go firma Gorham Manufacturing, założona na Rhode Island w 1813 roku, z którą Biały Dom współpracuje już od lat 60. XIX wieku.

U progu działalności firma ta specjalizowała się w biżuterii, jednak szybko przerzuciła się na srebrne łyżeczki, zyskujące coraz większą popularność i wypierające z rynku łyżeczki wykonane z cyny. Do dziś w języku angielskim „srebrna łyżeczka” to synonim bogactwa, zwłaszcza tego odziedziczonego. Jeśli ktoś urodził się w bogatej rodzinie, wciąż usłyszeć można, że „urodził się ze srebrną łyżeczką w ustach”.

Używaną obecnie prezydencką zastawę dla 130 osób kupiła administracja Richarda Nixona. Kolekcja sztućców – wykonanych z oryginalnych stempli odlewniczych z 1894 roku – zawierała 3434 elementy i zastąpiła zestaw dla 90 osób używany od blisko pół wieku. Był to bardziej minimalistyczny komplet zwany „Minuet”, wyprodukowany przez International Silver Company w 1926.

W 2006 roku prezydent George W. Bush zwiększył kolekcję „King Charles” ze 130 do 300 zestawów, a do posiłków serwowanych na pokładzie samolotu Air Force One wprowadził także zestaw „Chantilly”.

I choć może się wydawać, że srebra stołowe to niemodny przeżytek warto pamiętać, że srebrne sztućce to nie tylko wyposażenie jadalni – to funkcjonalna forma technologii, symbol statusu i całej zachodniej kultury.

15 komentarzy do “Wszystkie Sztućce Prezydenta”

  1. Srebrne sztućce wymagają trochę pracy. Trzeba je czyścić , polerować ale jak wykwintnie musi smakować obiad jedzony takimi sztućcami :)

   1. co do srebrnej zastawy to podejrzewam, że pałac prezydencki ją posiada, za mało osób zna prawdziwą wartość takiej zastawy …

     1. W obecnych czasach mamy do czynienia na Krakowskim Przedmieściu z dziadostwem. Kiedyś mówiło się o rządzących że rozkradli kraj. Ale jednak w pałacu prezydenckim przetrwały piękne dzieła sztuki. A teraz mamy sprawiedliwość demokrację i co? Ano znikają z Krakowskiego Przedmieścia różne dzieła sztuki, żyrandole, obrazy, kanapy, to i pewnie zastawy srebrnej już brak. To oznacza że mamy do czynienia w Polsce z kryzysem w śród bogatych ludzi. Pamiętajcie tam na górze, że pycha kroczy przed upadkiem…

 1. Poza sztućcami srebro posiada tak wiele zastosowań m.in w nowych technologiach, że tylko pozostaje nam patrzeć jak popyt na ten kruszec będzie się stale podnosić…

  1. Stosowanie srebra w przemyśle może spowodować wzrost jego ceny. Trudno odzyskać 100% srebra wykorzystywanego w ten sposób, więc zapewne będzie go coraz mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.