Przejdź do treści

ZŁOTO: 3155 Ton i Więcej Nie Będzie

Jak wynika z prognoz Światowej Rady Złota, a także najnowszego raportu GFMS Thomson Reuters, wydobycie złota na świecie spadnie w tym roku o ok. 3 proc. Szczyt produkcji już za nami – czytamy w dzienniku Financial Times.

Kevin Dushnisky, szef Barrick Gold – największego pod względem wydobycia producenta złota na świecie – powiedział gazecie, że spadek produkcji, coraz gorsza jakość pozyskiwanego metalu i brak nowych odkryć, w średnim i długim okresie każą spodziewać się nadejścia bessy na rynku.

– Próby przewidywania przyszłej dynamiki popytu na złoto są bezowocne. Ja wierzę natomiast w odbicie wywołane spadkiem podaży i sądzę, że pierwsze efekty tego spadku zobaczymy jeszcze w drugiej połowie tego roku – mówi Vitaly Nesis, prezes brytyjskiej spółki wydobywczej Polymetal.

Zgodnie z raportem GFMS Thomson Reuters, globalna produkcja złota spadnie w tym roku o blisko 3 proc., kończąc tym samym siedmioletni okres wzrostów wydobycia. W minionym roku wyniosło ono 3155 ton i wszystko wskazuje na to, że był to już szczyt. Według cytowanego przez FT Nesisa, w ciągu najbliższych czterech lat wydobycie złota może spaść aż o 15-20 proc.

Czytaj także:  „Silver Luxury Line" - Kolekcja Dla Koneserów