Przejdź do treści

ZŁOTO: 3155 Ton i Więcej Nie Będzie

Jak wynika z prognoz Światowej Rady Złota, a także najnowszego raportu GFMS Thomson Reuters, wydobycie złota na świecie spadnie w tym roku o ok. 3 proc. Szczyt produkcji już za nami – czytamy w dzienniku Financial Times.

Kevin Dushnisky, szef Barrick Gold – największego pod względem wydobycia producenta złota na świecie – powiedział gazecie, że spadek produkcji, coraz gorsza jakość pozyskiwanego metalu i brak nowych odkryć, w średnim i długim okresie każą spodziewać się nadejścia bessy na rynku.

– Próby przewidywania przyszłej dynamiki popytu na złoto są bezowocne. Ja wierzę natomiast w odbicie wywołane spadkiem podaży i sądzę, że pierwsze efekty tego spadku zobaczymy jeszcze w drugiej połowie tego roku – mówi Vitaly Nesis, prezes brytyjskiej spółki wydobywczej Polymetal.

Zgodnie z raportem GFMS Thomson Reuters, globalna produkcja złota spadnie w tym roku o blisko 3 proc., kończąc tym samym siedmioletni okres wzrostów wydobycia. W minionym roku wyniosło ono 3155 ton i wszystko wskazuje na to, że był to już szczyt. Według cytowanego przez FT Nesisa, w ciągu najbliższych czterech lat wydobycie złota może spaść aż o 15-20 proc.

18 komentarzy do “ZŁOTO: 3155 Ton i Więcej Nie Będzie”

  1. Przewidywania co do spadku podaży o 15-20 % w ciągu 4 lat to całkiem sporo. Jeśli więc do tego dojdzie możemy spodziewać się wzrostu cen złota.

  2. Jest to dość normalne , że złota jest coraz mniej do wydobycia i przez to wyjątkowość tego kruszcu będzie tylko rosła , tak samo jak jego wartość ;)

  3. No to prawo popytu i podaży będzie można zobaczyć w praktyce rynkowej :) A jeszcze jak dodać do tego spodziewany kryzys finansowy to może się dopiero ciekawie zrobić

  4. Nic tylko zamienić schowane w skarpecie na czarną godzinę banknoty na sztabki złota. W sumie to nawet dzięki temu zyskam też więcej miejsca:)

  5. To nam tylko pokazuje, że złoto się kiedyś skończy, a im więcej go zgromadzimy tym spokojniejsza będzie nasza przyszłość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.