Przejdź do treści

Czemu Holendrzy chcą przenieść swoje złoto?

Jak wynika z oświadczenia dla mediów, holenderski bank centralny zlecił zbadanie możliwości przeniesienia skarbca, w którym przechowuje narodowe rezerwy – zarówno w formie banknotów, jak i złota. Obecnie skarbiec znajduje się w podziemiach banku przy Frederiksplein w Amsterdamie.

W opublikowanym wczoraj oświadczeniu czytamy, że powodem poszukiwania nowego skarbcu jest planowana renowacja budynku wybudowanego w 1968 roku. Ponadto, przechowywanie 189,9 ton złota w głównej siedzibie banku nastręcza licznych problemów. Wszystkie osoby pracujące w budynku podlegają najwyższej kontroli bezpieczeństwa, choć tylko nieliczni mają cokolwiek wspólnego ze skarbcem.

Co więcej, za każdym razem kiedy do skarbca dostarcza się lub zabiera z niego pieniądze o znacznej wartości, specjalną ochroną obejmuje się całe centrum Amsterdamu. I z tego właśnie powodu – oficjalnie – bierze się pod uwagę relokację skarbca.

W listopadzie 2014 roku De Nederlandsche Bank ujawnił sprowadzenie do kraju 122,5 t złota ze skarbców Fed w Nowym Jorku. Obecnie holenderskie rezerwy kstzałutją się więc następująco:

Choć oficjalny powód przeniesienia skarbca wydaje się sensowny, znany holenderski komentator rynku złota, Koos Jansen, uważa że może chodzić o coś więcej. Jak pisze, po uważnym obejrzeniu filmów nagranych w skarbcu w październiku 2010, styczniu 2012 i marcu 2014 roku – wszystkich sprzed wielkiej repatriacji – widać, że spokojnie mieści się w nim 67 ton kruszcu, ale prawie trzykrotnie większą ilość już trudno byłoby wcisnąć. W skarbcu są zapewne inne pomieszczenia, jednak przechowywanie złota wymaga szczególnych warunków.

Podłoże, na którym wybudowano Amsterdam, w większości składa się z gliny, a nie jak w przypadku skarbców w Nowym Jorku – litych skał. Być może podziemia banku centralnego nie zostały przewidziane do udźwignięcia takiego ciężaru? A być może Holandia myśli o sprowadzeniu jeszcze większej ilości swojego kruszcu z zagranicy?

MW

14 komentarzy do “Czemu Holendrzy chcą przenieść swoje złoto?”

    1. U nas na zwykłe maratony blokuje się pół miasta dla biegaczy. Wyobrażam sobie jak się blokuje pół miasta dla Złota. Powód jest bardzo sensowny.

  1. Oba powody, dla których holenderski skarbiec czeka relokacja są bardzo racjonalne, a jak wiadomo w większości historii możemy doszukać się drugiego dna :)

  2. Skaliste podłoże to podstawa bezpieczeństwa. Powodów do rozproszenia zawartości magazynu jest zawsze wiele. Może dzierżawa złota, lub sprzedanie go do rąk prywatnych, kto wie???

    1. zgodzę sie ze ”Skaliste podłoże to podstawa bezpieczenstwa” tylko w przypadku kiedy to podłoże nie znajduje sie w usa!, tylko na własnym podworku!

  3. Od 2 lat Holendrzy nie potrafią opublikować listy sztabek złota z numerami. Podobno nad tym pracują. Bundesbank nie miał z tym problemu i taką listę rezerw złota Niemiec opublikował bodaj w x.2015r. Czekamy na taki ruch ze strony polskiego rządu.

  4. Najważniejsze jest to, że przenieśli złoto z USA do siebie. A dlaczego w ogóle trzymać całe złoto w jednym miejscu? Mogliby je rozlokować strategicznie w kilku częściach kraju i po prostu nie ruszać tego co jest w Amsterdamie. To rozwiązałoby również problemy komunikacyjne w samym Amsterdamie.

  5. Wygląda na to jakby Holandia wraz z innymi krajami szykowały się na nadejście prawdziwego kryzysu gospodarczego, a wtedy posiadanie złota na miejscu może okazać się bezcenne…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.