Przejdź do treści

Idealna sztabka złota: 1 kg

Po niedawnym spotkaniu między przedstawicielami London Bullion Market Association (LBMA) i Shanghai Gold Exchange (SGE), instytucje wydały dokument, który raz na zawsze rozwieje wszystkie wątpliwości, co do parametrów kilogramowych sztabek.

Oto, jak powinna się prezentować doskonała sztabka złota – taka, której autentyczności nikt nigdy nie zakwestionuje:

WAGA:

1000g (minimum)

KSZTAŁT:

prostokątny

WYMIARY:

długość 80-120 mm
szerokość 40-60 mm
wysokość 7 – 14 mm
PRÓBA:

Minimalna akceptowalna czystość metalu to 999,9

OZNACZENIA:

znak menniczy
numer seryjny
waga (1kg lub 1000g)
próba metalu (cztery cyfry)
certyfikat analizy (COA – taki certyfikat musi towarzyszyć każdej sztabce, która opuszcza rafinerię i wraz z podpisem musi potwierdzać jej oznaczenia)
DODATKOWE UWAGI:

numery seryjne muszą być unikalne
numery seryjne muszą być ewidencjonowane, aby móc prześledzić drogę sztabki\
specyfikacja dotyczy sztabek lanych

20 komentarzy do “Idealna sztabka złota: 1 kg”

  1. Świetnie by mieć taką, ale chyba nawet mając na nią kasę, wolałbym kupić mniejsze bo bałbym się, że jest podrobiona (chyba, że mógłbym obserwować proces jej wytworzenia „na żywo”;)

  2. To dobrze że ustalono pewne parametry, jednak przedział wymiaru powinien być konkretnie zdefiniowany. Ta rozpiętość, która została ustalona, niczego nowego do sprawy nie wnosi.

    1. Masz rację. Zamiast przedziałów powinny być ustalone np 3 obowiązujące rozmiary tak żeby nie pozostawić osobom próbującym podrobić sztabki marginesu. Takie określenie może skutecznie utrudnić podrobienie sztabek bazując na gęstości metali a co za tym idzie objętości. Przy sztywnych ramach nie będzie się zgadzał albo wymiar albo waga.

    1. Dokładnie , a dużo osób nie jest świadomych , że brak certyfikatu wiąże się ze sporą stratą , szczególnie przy takiej sztabce jak 1000g .

  3. Idealna sztaba 1 kg to idealna inwestycja. Te normy nie mogą być zbyt sztywne, bo inaczej okazałoby się, że większość sztabek 1 kg budzi wątpliwości przy skupie.

    1. Przełożenie dobre zakładając, że życie nie generuje żadnych kosztów a dobrze wiemy, że jest inaczej–> czyli okres zarabiania na sztabę znacznie nam się wydłuża – co nie znaczy, że pozostaje niemożliwym :) Dlatego też jestem zwolenniczką zakupów systematycznych ale mniejszych gramatur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.