Przejdź do treści

Prognoza LBMA: Ceny Metali Szlachetnych Będą Rosły

W tym roku czekają nas wzrosty – uznali eksperci, biorący udział w corocznej prognozie cen metali szlachetnych dla London Bullion Market Association. Dla złota przewidują niewielki wzrost na poziomie 1,1 proc., największe wzrosty, aż na poziomie 12,7 proc. przewidują natomiast dla palladu.

Po wynikach ankiety, przeprowadzonej wśród 31 branżowych ekspertów z całego świata, wyraźnie widać poprawę nastrojów. Przewidywana przez nich średnia cena uncji złota w 2016 roku to 1103 USD, czyli o 1,1 proc. powyżej ceny w chwili powstania prognozy (połowy stycznia). Należy jednak zauważyć, że jest to cena o 57 dolarów niższa, niż średnia cena uncji metalu w ubiegłym roku. Najwyższą prognozę dla złota – aż 1225 USD, przedstawiła Joni Teves z UBS, a najniższej ceny, na poziomie raptem 960 USD za uncję, spodziewa się Martin Squires z BNP Paribas.

W roku wyborów prezydenckich w USA analitycy spodziewają się sporych wahań, a rynek metali szlachetnych będzie silnie reagował na decyzje Fed-u i ich wpływ na silę dolara. Do niepewności na rynku w najbliższych miesiącach przyczyni się także sytuacja w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Wszystko to ma wg ekspertów sprawić, że złoto będzie się poruszać w szerokim przedziale 978-1231 USD, z niższymi notowaniami przypadającymi na pierwsze półrocze. Drugie ma przynieść wzrost popytu na złoto ze strony inwestorów w Europie i Azji.

Prognozy dla pozostałych metali szlachetnych wyglądają jeszcze lepiej. Dla srebra analitycy przewidują wzrost notowań na poziomie 5,4 proc. (do 14,74 USD), ale i spore wahania w kanale 12,63-16,78 USD. Identyczny wzrost zapowiadają także dla platyny, która w tym roku ma kosztować średnio 911 USD, pozostając w kanale cenowym 748-1076 USD. Obydwa metale skorzystać mają na ożywieniu popytu ze strony przemysłu, a także branży jubilerskiej.

Największe wzrosty przewidziano dla palladu, którego cena ma wynieść w tym roku średnio 568 USD, co oznacza skok notowań na poziomie 12,7 proc. Jego cena ma utrzymywać się w przedziale 413-674 USD. Kluczowy dla wzrostu będzie utrzymujący się deficyt metalu i spodziewany wzrost popytu ze strony branży motoryzacyjnej.

MW

19 komentarzy do “Prognoza LBMA: Ceny Metali Szlachetnych Będą Rosły”

 1. Szkoda, że nigdy się nie dowiemy jak zachowałoby się np. złoto bez sugestii ze strony ekspertów co do zmian jego ceny. Nie sądzę żeby prognozy ekspertów nie pozostawały bez wpływu na ruchy inwestorów a co za tym idzie – wpływu na ceny.

  1. tak zwane spekulacje ;p
   Niech mówią jak najwięcej. Szczególnie jak mówią, że będzie droższe. Miód na uszy dla posiadaczy.

 2. Deficyt palladu i wzrost popytu ze strony branży jubilerskiej i motoryzacyjnej wpłynie na wzrost cen tego metalu i pociągnie za sobą wzrost ceny srebra,i całe to zamieszanie na Bliskim Wschodzie utrzyma złoto w dobrym przedziale. Czyli nie ma skutków bez przyczyny..

 3. Bez spekulantów giełda nie mogłaby istnieć :) Jednak bez względu na spekulacje, myślę, że prognozy dla metali szlachetnych, szczególnie dla złota, będą optymistyczne w drugiej połowie tego roku.

 4. Ten pallad fajnie wygląda. Tylko jak w niego inwestować – przecież to ze sprzedażą jeszcze większy problem pewnie niż ze zakupem :/

  1. Z zakupem to chyba nie jest aż taki problem, natomiast ze zbytem niestety na chwilę obecną różowo zdaje się nie jest…

 5. Raff’s i Marta. Dziś nie ma żadnych problemów ani z nabyciem palladu ani z jego sprzedażą. Warunek jest jeden, musisz wiedzieć gdzie szukać. Wiem co mówię bo jestem certyfikowanym doradcą metali szlachetnych i sam regularnie kupuje metale w tym pallad. Jesli chcecie wiedzieć więcej a do tego istotne jest dla was bezpieczeństwo i poufność napiszcie do popeye81[at]gmail.com postaram się podpowiedzieć co i jak.
  Gratuluję decyzji budowania majątku opartego na prawdziwych wartościch.

 6. Mam wrażenie, że najistotniejszy może okazać się kurs USD, który ostatnio płata figle, amplituda prognoz bardzo spora, za 11 miesięcy będziemy mądrzejsi

 7. ciekawe, zobaczymy czy prognozy się spełnią, a wiele niewiadomych nadchodzi z prozy życia:
  -brexit
  -migracja
  -syria
  itp.

 8. Pallad , złoto , platyna ….a przede wszystkim srebro sa dobra inwestycja na najbliższa dziesięciolatke . Patrzac tylko i wyłacznie na wykresy ostatnich dziesięciu lat i obserwujac spadek metali do dzisiejszych poziomów można zauważyć iż jesteśmy przy dnie każdego z nich . Nadszedł czas zakupów metali , a którego z nich to prawdopodobnie mało ważne gdyż wszyskie właśnie powoli odbijaja się od dzieśiecioletniego dna . Powodzenia i miłych zakupów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.