Przejdź do treści

Prognoza LBMA: Ceny Metali Szlachetnych Będą Rosły

W tym roku czekają nas wzrosty – uznali eksperci, biorący udział w corocznej prognozie cen metali szlachetnych dla London Bullion Market Association. Dla złota przewidują niewielki wzrost na poziomie 1,1 proc., największe wzrosty, aż na poziomie 12,7 proc. przewidują natomiast dla palladu.

Po wynikach ankiety, przeprowadzonej wśród 31 branżowych ekspertów z całego świata, wyraźnie widać poprawę nastrojów. Przewidywana przez nich średnia cena uncji złota w 2016 roku to 1103 USD, czyli o 1,1 proc. powyżej ceny w chwili powstania prognozy (połowy stycznia). Należy jednak zauważyć, że jest to cena o 57 dolarów niższa, niż średnia cena uncji metalu w ubiegłym roku. Najwyższą prognozę dla złota – aż 1225 USD, przedstawiła Joni Teves z UBS, a najniższej ceny, na poziomie raptem 960 USD za uncję, spodziewa się Martin Squires z BNP Paribas.

W roku wyborów prezydenckich w USA analitycy spodziewają się sporych wahań, a rynek metali szlachetnych będzie silnie reagował na decyzje Fed-u i ich wpływ na silę dolara. Do niepewności na rynku w najbliższych miesiącach przyczyni się także sytuacja w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Wszystko to ma wg ekspertów sprawić, że złoto będzie się poruszać w szerokim przedziale 978-1231 USD, z niższymi notowaniami przypadającymi na pierwsze półrocze. Drugie ma przynieść wzrost popytu na złoto ze strony inwestorów w Europie i Azji.

Prognozy dla pozostałych metali szlachetnych wyglądają jeszcze lepiej. Dla srebra analitycy przewidują wzrost notowań na poziomie 5,4 proc. (do 14,74 USD), ale i spore wahania w kanale 12,63-16,78 USD. Identyczny wzrost zapowiadają także dla platyny, która w tym roku ma kosztować średnio 911 USD, pozostając w kanale cenowym 748-1076 USD. Obydwa metale skorzystać mają na ożywieniu popytu ze strony przemysłu, a także branży jubilerskiej.

Czytaj także:  Amerykanie Zrabowali Złoto Nazistów?

Największe wzrosty przewidziano dla palladu, którego cena ma wynieść w tym roku średnio 568 USD, co oznacza skok notowań na poziomie 12,7 proc. Jego cena ma utrzymywać się w przedziale 413-674 USD. Kluczowy dla wzrostu będzie utrzymujący się deficyt metalu i spodziewany wzrost popytu ze strony branży motoryzacyjnej.

MW