Przejdź do treści

Złoto w Górę, Polscy Inwestorzy Wyraźnie Zyskują

Posiadacze złota mają za sobą jeden z najbardziej udanych tygodni w tym roku. Wzmożonym zakupom kruszcu sprzyjała nie tylko kontynuacja wyprzedaży na rynkach akcji, ale także obchody Nowego Roku Księżycowego w dalekowschodnich gospodarkach. Co najważniejsze, polscy inwestorzy mogli w tym czasie liczyć zyski sięgające nawet 300 PLN na jednej uncji żółtego metalu.

Bulionowe byki już od samego początku poniedziałkowej sesji ruszyły do silnego natarcia. Wyraźne pobudzenie strony popytowej wsparte zostało przez fatalny start tygodnia na rynku akcji. W tej sytuacji, nawet brak publikacji kluczowych danych gospodarczych nie stanął na przeszkodzie, aby cena złota przekroczyła tego dnia granicę 1200 USD (ok. 4706 PLN) za uncję.

Najwyższa wycena żółtego metalu od ponad pół roku okazała się skuteczną zachętą dla inwestorów krótkoterminowych, którzy wbrew rynkowej tendencji wyprzedawali swój kruszec. Symptomatyczne odbicie na rynku akcji, również nie zachęcało do dalszych zakupów metalu. Na szczęście wtorkowa korekta została zatrzymana już przy poziomie 1186 USD (ok. 4651 PLN), potwierdzając tym samym duże znaczenie ostatniego wzrostu ceny.

W trakcie środowej sesji wyraźnie było widać ogromny wzrost zaufania inwestorów do żółtego metalu, a cały handel zdominowany został przez kupujących. Nieprzypadkowo to właśnie tego dnia szefowa Fed miała rozpocząć swoje okresowe przesłuchanie przed amerykańskim kongresem, tym bardziej, że coraz głośniej mówi się o błędnej decyzji w sprawie podwyżki stóp procentowych w USA. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że amerykański Fed dokona stress-testów dla krajowych banków, gdzie jeden ze scenariuszy zakłada wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Na fali tych informacji złoto zalicza powrót pod 1200 USD za uncję.

Bardziej doświadczeni inwestorzy już w trakcie czwartkowej sesji mogli przypomnieć sobie, co to znaczy wzmożony handel na trwającym rynku byka. Tylko tego dnia, cena złota wzrosła o ponad 50 USD na uncji. Dominująca na rynkach niepewność skutecznie zachęca inwestorów do korzystania z bezpiecznej przystani, którą bez wątpienia jest złoto. Nastroje zakupowe zostały także podtrzymane przez najnowszy raport Światowej Rady Złota, która zwraca szczególną uwagę na pobudzenie popytu w kluczowych dla rynku złota gospodarkach, jakimi są Indie oraz Chiny. Po gwałtownym wzroście ceny sesja została tego dnia zakończona aż na poziomie 1247 USD (ok. 4891 PLN).

Czytaj także:  Złoty Interes Na Pomysłowym Przemycie

Ostatnia sesja w ubiegłym tygodniu przyniosła odreagowanie i nieznaczny spadek ceny żółtego metalu, który spowodowany był głównie pozytywnymi doniesieniami o wynikach sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Złoto straciło tego dnia niespełna 10 USD, a tydzień zamknął się wynikiem ok. 1238 USD (ok. 4855 PLN) za uncję.

Paweł Żuk
Główny analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A. / Mennica Złota