Przejdź do treści

10 krajów, które mają najwięcej złota

Dziś nikt nie ma już wątpliwości – złoto oficjalnie wkroczyło na rynek byka, notując 20-procentowy wzrost w stosunku do niedawnego dołka. Ale nie tylko inwestorzy kochają królewski kruszec. Jak niedawno pisaliśmy, banki centralne także stawiają na złoto.

A kto ma go najwięcej? Na podstawie danych Światowej Rady Złota, Business Insider przygotował krótką ściągę z największych rezerw zgromadzonych świecie.

10. Indie

Oficjalne rezerwy złota: 557,7 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 5,4%

W listopadzie ubiegłego roku premier Indii, Narendra Modi, ogłosił plan, aby wykorzystać zgromadzone w kraju zapasy metali szlachetnych, aby popyt fizyczny przyciąć i zmniejszyć import złota do kraju, poprzez zapewnienie obywatelom alternatywnych możliwości inwestycji.

9. Holandia

Oficjalne rezerwy:612,5 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 54,6%

Holenderski bank centralny planuje podobno przeniesienie ponad 189 ton złota zgromadzonych w skarbcu w Amsterdamie do nowej lokalizacji poza miastem.

8. Japonia

Oficjalne rezerwy: 765,2 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 2,1%

W latach 50-tych japońskie rezerwy złota wynosiły zaledwie 6 ton, aż tylko w 1959 roku zwiększyły się o 169 ton! Od tamtej pory wciąż rosły, ale w 2011 roku rząd musiał sprzedać część złota, aby uspokoić gospodarkę po uderzeniu tsunami i nuklearnej panice.

7. Szwajcaria

Oficjalne rezerwy:1040 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 6%

W listopadzie 2014 roku obywatele Szwajcarii wzięli udział w referendum, w którym odrzucili projekt zmuszający szwajcarski bank centralny do zwiększenia udziału złota w rezerwach do 20 proc.

6. Rosja

Oficjalne rezerwy:1392,9 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 13%

Rosja dokonała w ubiegłym roku największych zakupów – zwiększyła swoje rezerwy złota aż o 200 ton, z czego blisko 3/4 kupiła w drugim półroczu 2015.

5. Chiny

Oficjalne rezerwy: 1762,3 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 1,8%

Jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku złota w ostatnich miesiącach było ogłoszenie przez Chiny, że w ciągu minionych 6 lat rezerwy kruszcu powiększono tam o ponad 600 ton.

4. Francja

Oficjalne rezerwy: 2435,6 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 60,1%

W listopadzie 2014 roku liderka francuskiej skrajnej prawicy, Marine Le Pen, oświadczyła, że chce sprowadzić do Francji należące do niej rezerwy kruszcu i dała do zrozumienia, że bank centralny powinien zwiększyć ilość posiadanego złota.

3. Włochy

Oficjalne rezerwy: 2451,8 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 64%

W 2013 roku włoski bank centralny wyraźnie podkreślił kluczową rolę złota w utrzymaniu pełnej niepodległości państwa i jego finansowej stabilności.

2. Niemcy

Oficjalne rezerwy: 3381 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 66,3%

W 2015 roku Niemcy sprowadzili ze skarbców w USA ponad 200 ton przechowywanych tam złotych rezerw. W obliczu kryzysu strefy euro, Niemcy nie tylko popierają repatriację narodowego kruszcu, ale masowo gromadzą go także we własnym zakresie.

1. Stany Zjednoczone

Oficjalne rezerwy złota: 8133,5 t
Udział kruszcu w narodowych rezerwach: 72,2%

Największe narodowe rezerwy złota od lat znajdują się USA. Ważne jednak, by przypomnieć sobie, że jeszcze w 1952 roku wynosiły one ponad 20 ton!

36 komentarzy do “10 krajów, które mają najwięcej złota”

  1. Rezerwy Polski to ok. 103 tony , wiec nie ma się czym chwalić. Statystycznie na jednego Polaka przypada 2,7 g. tego kruszcu , w Szwajcarii to ok 130 g. na osobę…. nie wspomnę już o Niemcach , którzy są na drugim miejscu w rankingu.

 1. Mam wielkie wątpliwosci co do pierwszej pozycji… z góry zakładam ze autor się pomylił. Pierwsza pozycja tyczy sie posiadanego ołowiu! a druga to nie niemcy posiadają ponad 3 tys. ton tylko turcja pod niemiecka banderą :) a Polskie rezerwy zasiliły angoli ktorzy podobnie jak amerykance dawno skonsumowali wszystko i teraz zyja na kredyt :) nasz i wielu innych panstw

  1. ja mam ok 3kg złota, wiekszość w próbie 750… myślę że niezły wynik biorąc pod uwagę że zbieram złoto od raptem 4 lat…

  1. Nawet gdybyśmy mieli te biedne 103 tony, to dla porównania powiem że Niemcy corocznie kupują około 100 ton. Żadne osiągnięcie :P

 2. Polak ma racje. Mamy zloto ale i nie mamy. Skad pewnosc ze przy zawirowaniu nam je oddadza. Niemcy chcieki odzyskac zloto od usa ale z tego co czytalem to Amerykanie odmowili. Tu notka ze odzyskali a wiec zdziwilem sie co nieco. Amerykanie sprzedaja zloto ale na papierku. Zloto ciekswe aktywo ale moze byc tsk jak w przeszlosci po 1900roku. Kazano obywatelom je zwracac.

 3. Teresa jestem polka039/3471910168

  Chce wybrac sie na poszukiwanie zlota we wloszech znam troche wloski jestem tu jurz piec lat sama troche sie boje jesli jest ktos chetny i powarznie mysli niech napisze szybko

 4. Skąd Niemcy mają tak dużo złota?
  Pytam, bo bardzo mnie ciekawi, jak sprawa miała się w dniu zakończenia II światowej i potem.

 5. Nasze (polskie) przedwojenne złoto – 95 ton, w większosci zostało rozkradzione. Po wojnie zostało nam 15 ton złota. W czasie wojny, kiedy złoto było wywiezione chcieli nam je ukraść Francuzi i nawet im sie udało, ale odzyskalismy je. Swoje wydzierają też Brytyjczycy. Biorą aż 11 ton tytułem „pokrycia wydatków łożonych przez imperium podczas wojny na cywilne potrzeby polskie”. W ten sposób Polacy już nie tylko krwią płacą za wojenne poświęcenie na rzecz Anglii.
  http://www.bibula.com/?p=76308
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/kto-rozkradl-zloto-ii-rp/7b2sg69

 6. Nasze (polskie) przedwojenne złoto – 95 ton, w większosci zostało rozkradzione. Po wojnie zostało nam 15 ton złota. W czasie wojny, kiedy złoto było wywiezione chcieli nam je ukraść Francuzi i nawet im sie udało, ale odzyskalismy je. Swoje wydzierają też Brytyjczycy. Biorą aż 11 ton tytułem „pokrycia wydatków łożonych przez imperium podczas wojny na cywilne potrzeby polskie”. W ten sposób Polacy już nie tylko krwią płacą za wojenne poświęcenie na rzecz Anglii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.