Przejdź do treści

Niespodziewana wyprzedaż złota po zamachach w Belgii

Chwilowy niepokój inwestorów i wzrost ceny kruszcu do ok. 1260 USD za uncję skutecznie zachęcił graczy krótkoterminowych do intensywnej wyprzedaży. Atmosferze panującej na rynku nie pomógł także bardzo mieszany odczyt, dotyczący zamówień na dobra trwałego użytku w USA. Do ucieczki z rynku inwestorów mobilizowała także zaplanowana na świąteczny piątek publikacja amerykańskiego PKB.

Tydzień rozpoczęliśmy od wzmożonej aktywności sprzedających, którzy zaangażowali się w handel już w trakcie azjatyckiej sesji. Straty nie zostały odrobione w ciągu całego dnia, a do zawierania kolejnych transakcji nie zachęcał także brak nowych danych gospodarczych. Po początkowej wyprzedaży, notowania złota ustabilizowały się przy ok. 1244 USD (ok. 4732 PLN) za uncję.

Najważniejszym wydarzeniem wtorkowej sesji bez wątpienia były zamachy terrorystyczne w Belgii. Ataki, które rozpoczęły się już z samego rana, skutecznie rozsiały strach wśród inwestorów i przełożyły się na wyjątkowo dużą zmienność panującą tego dnia na rynku. Niepokój inwestorów tradycyjnie przełożył się na zakupy bezpiecznych aktywów, dzięki czemu cena złota już w godzinach porannych rosła do ok. 1260 USD (ok. 4793 PLN) za uncję. Niestety, w dalszej części dnia spekulacja wzięła górę nad bezpieczeństwem kapitału i gracze krótkoterminowi wykorzystali chwilową zwyżkę ceny do rozpoczęcia intensywnej sprzedaży. Na jej fali cena złota ustabilizowała się dopiero przy ok. 1248 USD (ok. 4747 PLN) za uncję.

Negatywna atmosfera na rynku metali szlachetnych dała o sobie szczególnie znać w środę, kiedy to inwestorzy sprawdzili trwałość ostatnich wzrostów ceny. Ku niezadowoleniu bulionowych byków była to jedna z najboleśniejszych sesji w ostatnim czasie – złoto straciło ok. 20 USD na uncji. Do takiej sytuacji szczególnie przyczynił się mieszany odczyt zamówień dóbr trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych, a także zabezpieczanie zysków przed świąteczno-piątkową publikacją amerykańskiego PKB.

Czytaj także:  Miliarderzy, Którzy Stawiają Na Złoto

Ze względu na Święta Wielkanocne czwartek był ostatnim dniem sesyjnym w minionym tygodniu. Inwestorzy nie wykazywali się szczególną aktywnością przed świętami, nie podejmując zbędnego ryzyka, związanego z zaplanowanym na kolejny dzień odczytem PKB. Najnowsze dane o liczbie zasiłków dla bezrobotnych w USA także nie zaskoczyły, co przełożyło się na nadzwyczaj stabilną sesję, zakończoną wynikiem ok. 1217 USD (ok. za uncję złota.

Kolejny tydzień z pewnością przyniesie nam gwałtowny wzrost zmienności na rynku złota. Inwestorzy po raz kolejny stoją przed poważnym dylematem szacowania ilości, a przede wszystkim tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obecny tydzień będzie w tym temacie szczególnie interesujący, ponieważ poznamy najnowsze dane o stopie bezrobocia, a jak doskonale wiadomo – jest to jedna z najważniejszych kwestii, na którą uwagę zwracają amerykańscy bankierzy centralni.

Paweł Żuk
Główny analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.