Przejdź do treści

Złoto prawdziwym powodem interwencji w Libii

Ujawnione kilka miesięcy temu maile pomiędzy Hillary Clinton a amerykańskim Departamentem Stanu pokazują, że prawdziwym powodem interwencji NATO w Libii był plan Kaddafiego, by utworzyć pan-afrykańską walutę opartą na złocie – czytamy na łamach Foreign Policy Journal.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 (17 marca 2011), ustanawiająca strefę zakazu lotów nad Libią, uchwalona została w celu ochrony ludności cywilnej w czasie tamtejszej wojny domowej. Taka jest wersja oficjalna. Tymczasem mail z kwietnia 2011 roku wysłany do Hilary Clinton przez wieloletniego doradcę Clintonów, Sidney’a Blumenthala, zatytułowany „Klient Francji i złoto Kaddafiego” mówi co innego.

Wiadomość ta mówi o pięciu celach, jakie dowodzący atakami prezydent Francji Nicholas Sarkozy miał do zrealizowania: pozyskanie libijskiej ropy, zapewnienie francuskich wpływów w regionie, poprawa wizerunku Sarkozy’ego we Francji, utrzymanie potęgi militarnej Francji i zapobieżenie wpływom Kadafiego w tzw. „frankofońskiej Afryce”.

O jakich wpływach mowa? To wyjaśnia długi fragment wskazujący na ogromne zagrożenie dla Zachodu ze strony zgromadzonych przez Kadafiego rezerw złota i srebra. Każde z nich szacowano na ponad 140 ton i miały być one zagrożeniem dla francuskiego franka (CFA), będącego główną walutą obiegową w Afryce.

Według zachodniego wywiadu, Mu’ammar al-Kaddafi gromadził metale szlachetne w celu ustanowienia pan-afrykańskiej waluty opartej na złotym libijskim dinarze. Jego plan powstał aby zapewnić afrykańskim państwom frankofońskim alternatywę dla sterowanej przez Francję waluty.

Frank CFA (franc de la Coopération Financière en Afrique Centrale) jest używany w części krajów Afryki centralnej od 1974 roku. Obecnie używa go blisko 150 milionów osób w 14 państwach: dwunastu będących niegdyś koloniami francuskimi (Benin, Burkina Faso, Czad, Gabon, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej), jednej dawnej kolonii portugalskiej (Gwinea Bissau) i jednej hiszpańskiej (Gwinea Równikowa).

Za emisję franka CFA odpowiadają Centralny Bank Państw Afryki Zachodniej (BCEAO) i Bank Państw Afryki Środkowej (BEAC). Waluty emitowane przez obie instytucje są odrębne, ale opierają się na parytecie i względem pozostałych walut mają taką samą wartość. Obydwa franki CFA mają stały kurs wymiany do euro: 100 franków CFA = 1 dawny francuski frank (0,152449 euro), czyli 1 euro = 655,957 franków CFA. Relację tę może ją jednak zmienić zarówno każdy z emitentów, jak i … Francja.

Jak pokazują ostatnie lata, wpływy Francji i zachodnich grup interesu w Afryce warte były każdej ceny, nawet śmierci tysięcy ludzi.

17 komentarzy do “Złoto prawdziwym powodem interwencji w Libii”

 1. To nie pierwszy przypadek ingerencji Zachodu w konflikty na Bliskim Wschodzie. Oczywiście każda z nich poprzedzona została przedstawieniem „rzeczowego” oficjalnego wyjaśnienia dla opinii publicznej. I jak można zauważyć, zawsze odbywa się to ze szlachetnych pobudek, w imię dobra niewinnych cywili…

 2. Autor ameryki nie odkrył, wiadomo było od dawna o co chodzi. Niegdyś Libia najlepiej rozwijający się kraj Afryki, wszystko trzymane mocną ręką przez Kadafiego, miał plan i żyło się dobrze. Lecz pomysł nie był po drodze grupie trzymającej władzę więc wprowadzono „demokrację” rozpieprzając Kadafiego i jego kraj a efekty….nie trzeba ich daleko szukać

  1. Kadafi święty nie był, ale fakt jest faktem trzymał wszystkich za przysłowiową „mordę” i był względny spokój, czy opłacało się go zniszczyć? powiem szczerze, że nie wiem, za mało czytałem o jego rządach by oceniać, ale fakt jest faktem jak go zabrakło to się wszystko zaczęło sypać …

   1. Gdyby plan Kadafiego się spełnił , dolar i euro bardzo by ucierpiały, dlatego mocno się postarano ,aby tak sie nie stało…

 3. Jesteśmy świadkami żazartej walki między królem metali szlachetnych a królem walut papierowych
  systemwkryzysie.blox.pl/2016/03/Zloto-kontra-Dolar-ndashWielka-Wojna-Gigantow-Trwa.html

 4. Cały świat jest sterowany z tylego siedzenia przez ludzi w białych rękawiczkach, a tłumy i tak ślepo wierzą w to co pokazuje telewizor i internet…

 5. A teraz mam 2022 rok i cała zachodnia demonkracja sypie się już w widoczny sposób. Wyziera zza niej gęba jednak krwiożerczych kapitalistów ukrywających się za giełdami i korporacjami oraz przekupionymi i zastraszonymi mediami tudzież instytucjami państwowymi i międzynarodowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.